Наукова періодика України Відновлювана енергетика


Мороз А. В. 
3D моделювання гідромеханічних характеристик малих гідроелектростанцій / А. В. Мороз // Відновлювана енергетика. - 2020. - № 2. - С. 70-79. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/vien_2020_2_11
Енергетичне обладнання малих гідроелектростанцій, а саме гідротурбіни, повинно надійно працювати в умовах тривалої експлуатації, мати високий ккд та мати змогу упродовж більшого періоду життєвого циклу підтримувати високу сталу потужність. В результаті тривалого вдосконалення конструкцій створено ряд типів гідротурбін, які найкращим чином відповідають зазначеним вимогам. Проте залишаються недостатньо дослідженими робочі процеси гідротурбін з урахуванням можливих природних та технічних впливів. Також достатньо складно врахувати раптову зміну швидкості річкового потоку, наявність вихорів на виході з турбіни та ін. Досліджено можливості застосування сучасного програмного забезпечення для моделювання робочих режимів і енергетичних характеристик малих гідроелектростанцій з використанням експериментальних і довідникових даних. Існують різні види характеристик гідромашин, які отримані при проведені досліджень у лабораторних умовах та відображають у графічному вигляді залежність одних робочих параметрів від інших. Найбільше розповсюдження у гідроенергетиці отримали приведені універсальні характеристики, які будуються для одиничних значень визначених величин: D = 1м та H = 1м. Моделювання нестаціонарних електромеханічних процесів гідроенергетичного агрегату грунтується на рішенні диференційного рівняння руху складових частин з використанням механічних характеристик турбіни, генератора і електричного навантаження. Використання сукупності нелінійних характеристик у процесі вирішення диференційного рівняння руху вимагає їх уявлення безперервною поверхнею, яка може бути ефективно реалізовано за допомогою тривимірних 3D графіків та апроксимуючих сплайн-функцій що входять до пакету прикладних програм для числового аналізу Matlab. Наведено приклад коду та опис головних команд, які надають змогу будувати та аналізувати різні гідромеханічні та енергетичні характеристики агрегатів для проведення досліджень робочих режимів малих гідроелектростанцій. Знаходження кількісних значень кривих, які утворюються на перетині двох поверхонь, надає змогу дослідити та обгрунтувати закони управління гідроенергетичними турбінами з урахуванням природних особливостей річкового потоку, що було неможливо здійснити досі.
  Повний текст PDF - 896.049 Kb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
 • Мороз А.

 • Бібліографічний опис для цитування:

  Мороз А. В. 3D моделювання гідромеханічних характеристик малих гідроелектростанцій / А. В. Мороз // Відновлювана енергетика. - 2020. - № 2. - С. 70-79. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/vien_2020_2_11.

  Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
  (cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
 • Мороз Артем Володимирович (технічні науки)
 • Мороз Анастасія Віталіївна (технічні науки)
 •   Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
   
  Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
  Пам`ятка користувача

  Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського