Наукова періодика України Відновлювана енергетика


Морозов Ю. П. 
Енергетична ефективність використання перших від поверхні водоносних горизонтів для тепло- і хладопостачання / Ю. П. Морозов, А. А. Барило, Д. М. Чалаєв, М. П. Добровольський // Відновлювана енергетика. - 2019. - № 2. - С. 70-78. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/vien_2019_2_11
На підставі експлуатаційних даних двох свердловин, пробурених на території Міжнародного центру відновлювальної енергетики, визначена енергетична ефективність використання підземних вод перших від поверхні землі водоносних горизонтів для отримання теплоти та холоду в системах теплохладопостачання житлових будинків та будівель громадського призначення. Дослідні свердловини розташовані на відстані 11,5 м одна від одної, глибина яких складає 50 і 57 м відповідно. Під час проведення пробних відкачок одержані основні попередні експлуатаційні характеристики горизонту. Статичний рівень встановлюється на глибині 32,0 м, дебіт свердловин складає 2 - 3 м<^>3/год., початкова температура підземних вод - 12 <$E symbol Р>С. Розкриті таки водоносні горизонти та комплекси: горизонт алювіально-делювіальних відкладень першої надзаплавної тераси, що складається кварцовими пісками з лінзами та проверстками суглинків і залягає на глибині від 8 до 12 м; водоносний комплекс у відкладах межигірської, берекської та новопетрівської світ олігоцен-міоцену (полтавська і харківська серії), який залягає на глибині від 32 до 50 м та створений з дрібно-зернистого піску; бучаксько-канівський водоносний горизонт, що залягає на глибині від 90 до 117 м і складається з мілкого та дрібнозернистого піску. Для оцінки можливості використання підземних вод з метою геотермального тепло- і хладопостачання використано водоносний горизонт полтавського і харківського віку, оскільки цей горизонт ізольований від поверхневих і грунтових вод потужною товщою (до 20 м) щільних глин, що забезпечує йому сталий режим фільтрації і стабільні параметри. Показано, що використання підземних вод як джерела низькопотенційної енергії для теплових насосів дозволяє отримати від свердловини в 7 - 10 разів більшу теплову потужність в порівнянні з традиційними теплонасосними системами на основі грунтових зондів. Запропоновано схему роботи теплонасосних агрегатів з ступінчастим спрацьовуванням температурного потенціалу підземних вод від + 12 до + 1 <$E symbol Р>С, що дозволяє майже в півтора рази підвищити енергетичну ефективність процесу генерування теплової енергії. Оцінено ефективність застосування підземних вод для кондиціонування приміщень в літній час. Показано, що для даних свердловин величина СОР процесу "пассивного" кондиціонування перевищує 25. Температуру в приміщенні можна знизити на 5 градусів. Кількість "холоду", яка може бути отримана від однієї свердловини, становить більше 10 кВт. На підставі аналізу гідрогеологічних характеристик та режиму фільтрації перших від поверхні водоносних горизонтів вибрано найбільш придатний для створення систем геотермального тепло- і холодопостачання водносний комплекс та проведено розрахунки, які показали доцільність використання водоносного горизонту у відкладах межигірської, берекської та новопетрівської світ олігоцен-міоцену.
  Повний текст PDF - 786.941 Kb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Морозов Ю.
  • Барило А.
  • Чалаєв Д.
  • Добровольський М.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Морозов Ю. П. Енергетична ефективність використання перших від поверхні водоносних горизонтів для тепло- і хладопостачання / Ю. П. Морозов, А. А. Барило, Д. М. Чалаєв, М. П. Добровольський // Відновлювана енергетика. - 2019. - № 2. - С. 70-78. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/vien_2019_2_11.

    Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
    (cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  • Морозов Юрій Петрович (технічні науки)
  • Чалаєв Джамалутдін Муршидович (технічні науки)
  • Добровольський Микола Петрович (технічні науки)
  •   Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського