Наукова періодика України Відновлювана енергетика


Кузнєцов М. П. 
До оптимального комбінування вітрових та сонячних електростанцій / М. П. Кузнєцов, О. В. Лисенко, О. А. Мельник // Відновлювана енергетика. - 2019. - № 1. - С. 10-19. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/vien_2019_1_4
Мета роботи - визначення оптимального співвідношення різних джерел відновлюваної енергії в гібридних енергосистемах, базуючись на оцінках випадкової складової потужностей генерації та споживання електроенергії. Для цього розглядаються короткотермінові коливання потужності, спричинені природними змінами сонячної та вітрової енергії в діапазоні менше години. Такі зміни впливають на можливості регулювання частоти й напруги, а також стійкості систем електропостачання. Предмет дослідження - пропорція вітрової та сонячної генерації, а також її загальний рівень у споживанні електроенергії, а предмет оптимізації - варіативність сукупної генерованої потужності. Особливістю роботи є синхронне співставлення рівнів генерації енергії та її споживання різними локальними споживачами. Методи дослідження - математична модель комбінації випадкових процесів та безпосереднє використання статистичних даних в якості експериментальних. Методом оптимізації обрано побудову поверхні відгуку, що забезпечує візуалізацію результатів при задовільній точності. При необхідності результат уточнюється методом дихотомії. Результати дослідження порівнюються за рівнем впливу погодних факторів, для чого розглядаються дані різних пір року. Отримані залежності дозволяють також оцінити вплив енергетичної ефективності вітрової та сонячної енергетики як технологічного фактору. Істотним результатом є оцінка впливу точності прогнозування потужностей генерації і споживання на енергетичний баланс при складанні графіків роботи енергосистеми - так, наявність добового прогнозу дозволяє в півтора рази збільшити потужність ВДЕ при збереженні рівня варіативності. Встановлено наявність оптимальних співвідношень потужності ВЕС та СЕС, при яких мінімізується загальна варіативність енергобалансу. В умовах України це складає приблизно третину номінальної потужності ВДЕ за рахунок ВЕС та дві третини СЕС, однак результати суттєво залежать від сезону. Запропоновано критерії оптимальності, що враховують випадкову природу досліджуваних процесів, це дає можливість імовірнісної оцінки результатів.
  Повний текст PDF - 691.393 Kb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Кузнєцов М.
  • Лисенко О.
  • Мельник О.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Кузнєцов М. П. До оптимального комбінування вітрових та сонячних електростанцій / М. П. Кузнєцов, О. В. Лисенко, О. А. Мельник // Відновлювана енергетика. - 2019. - № 1. - С. 10-19. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/vien_2019_1_4.

    Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
    (cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  • Кузнєцов Микола Петрович (технічні науки)
  • Лисенко Олександр Володимирович (технічні науки)
  • Лисенко Ольга Валеріївна (технічні науки)
  •   Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського