Наукова періодика України Regulatory Mechanisms in Biosystems


Грабовський С. С. 
Вплив імуномодуляторів природного походження на показники клітинного імунітету крові курчат-бройлерів в умовах стресу / С. С. Грабовський, О. С. Грабовська // Вісник Дніпропетровського університету. Серія : Біологія. Медицина. - 2015. - Вип. 6(1). - С. 36-39. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/vdubm_2015_6%281%29__9
Досліджено окремі показники клітинного імунітету й рівень кортизолу в крові щурів у разі використання імуномодуляторів рослинного і тваринного походження. У цільній крові визначено відносну кількість Т- і В-лімфоцитів та їх окремих популяцій у реакції спонтанного розеткоутворення з еритроцитами барана, проведено диференційований підрахунок розеткоутворюючих лімфоцитів із різним ступенем функціональної активності. Аерозольне введення екстракту селезінки до корму зміцнює рецепторний апарат клітин крові щурів: збільшує кількість загальних Т-лімфоцитів з низькою щільністю рецепторів, Т-лімфоцитів активних і Т-лімфоцитів хелперів "нульових", у порівнянні з контролем. Додаткове введення щурам досліджуваних імуномодуляторів природного походження має стимулювальний вплив на кількість Т- і В-лімфоцитів і функціональну активність Т- і В-клітинного імунітету. У тварин, які з кормом одержували екстракт селезінки, встановлено вірогідно нижчий рівень кортизолу в крові у порівнянні з контролем, що може свідчити про зменшення стресу перед забоєм. Як імуномодулятори й антистресори поліаміни з екстракту селезінки мали найбільший вплив на деякі показники T- і B-клітинного імунітету та на рівень кортизолу в крові лабораторних тварин перед їх забоєм. Результати, одержані у модельному експерименті на щурах, можна використати у дослідженнях показників клітинного імунітету й концентрації стресових гормонів і, зокрема, кортизолу, на сільськогосподарських тваринах з метою підвищення резистентності організму, корекції та зняття впливу передзабійного (стресового) стану тварин.Представлено результати визначення вмісту протеїнових фракцій і рівня кортизолу у плазмі крові лабораторних тварин, яким додатково до корму додавали біологічно активні речовини рослинного та тваринного походження: екстракт селезінки, екстракти ехінацеї та лимоннику, пророщене зерно. Аерозольне введення екстракту селезінки до корму збільшує концентрацію beta- й gamma-глобулінів і знижує рівень кортизолу у плазмі крові щурів порівняно з контролем, що може свідчити про зниження стресочутливості перед забоєм. Результати, одержані нами у модельному експерименті на щурах, можуть бути використані у дослідженнях показників клітинного імунітету і концентрації стресових гормонів, зокрема кортизолу, на домашніх тваринах з метою підвищення резистентності організму, корекції та нівелювання стресового стану тварин перед забоєм.
  Повний текст PDF - 322.581 Kb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Грабовський С.
  • Грабовська О.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Грабовський С. С. Вплив імуномодуляторів природного походження на показники клітинного імунітету крові курчат-бройлерів в умовах стресу / С. С. Грабовський, О. С. Грабовська // Вісник Дніпропетровського університету. Серія : Біологія. Медицина. - 2015. - Вип. 6(1). - С. 36-39. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/vdubm_2015_6(1)__9.

    Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
    (cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  • Грабовський Степан Стефанович (біологічні науки)
  •   Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського