Наукова періодика України Наука та прогрес транспорту


Волчок І. П. 
Підвищення якості вторинних силумінів шляхом використання рафінувально-модифікувальної, термічної та лазерної обробок / І. П. Волчок, О. Л. Скуйбіда, О. В. Лютова, Н. В. Широкобокова // Наука та прогрес транспорту. Вісник Дніпропетровського національного університету залізничного транспорту імені академіка В. Лазаряна. - 2014. - № 5. - С. 101-108. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/vdnuzt_2014_5_13
Встановлено, що рафінувально-модифікувальна обробка є обов'язковою операцією під час виготовлення вторинних силумінів, оскільки дозволяє ефективно впливати на виділення залізовмісних фаз, змінюючи їх морфологію, розмір та розподіл, а також підвищувати ефективність подальшої обробки в твердому стані. Виявлено, що стандартні режими термічної обробки не є оптимальними для вторинних силумінів. Лазерна обробка показала високу ефективність в підвищенні міцності, зносостійкості, корозійної та кавітаційної стійкості вторинних Al - Si сплавів, а підвищений вміст заліза сприяв додатковому твердорозчинному зміцненню. Встановлено, що після рафінувально-модифікувальної обробки фаза Al5SiFe, яка кристалізується у вигляді довгих витягнених пластин, трансформується в фазу Al15(FeMn)3Si2 у скелетоподібній або багатогранній формі. Одержано залежність між вмістом заліза у вторинних силумінах з часом витримки у разі термічної обробки, який забезпечує оптимум механічних властивостей. Доведено, що наявність залізовмісних інтерметалідів Al5SiFe призводить до зменшення глибини зміцненого шару у разі лазерної обробки. Встановлено, що зі збільшенням концентрації заліза швидкість корозії вторинних силумінів в середовищах 3 % NaCl + 0,1 % H2O2 та 10 % HCl підвищується. Запропоновані технічні рішення сприяють підвищенню якості вторинних силумінів до рівня, який дозволяє використовувати їх як сировину для виготовлення сплавів на основі алюмінію.Показано можливість отримання якісних вторинних силумінів із низькосортової шихти з високим вмістом заліза. Установлено, що комплексна технологія забезпечує отримання рівня механічних властивостей, що відповідають вимогам ДСТУ 2839-94 навіть за умови вмісту заліза в сплаві до 1,84 мас. %.
  Повний текст PDF - 760.856 Kb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Волчок І.
  • Скуйбіда О.
  • Лютова О.
  • Широкобокова Н.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Волчок І. П. Підвищення якості вторинних силумінів шляхом використання рафінувально-модифікувальної, термічної та лазерної обробок / І. П. Волчок, О. Л. Скуйбіда, О. В. Лютова, Н. В. Широкобокова // Наука та прогрес транспорту. Вісник Дніпропетровського національного університету залізничного транспорту імені академіка В. Лазаряна. - 2014. - № 5. - С. 101-108. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/vdnuzt_2014_5_13.

    Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
    (cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  • Волчок Іван Петрович (технічні науки)
  • Скуйбіда Олена Леонідівна (технічні науки)
  • Лютова Ольга Валеріївна (технічні науки)
  • Широкобокова Наталія Вікторівна (технічні науки)
  •   Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського