Наукова періодика України Вісник Національної академії правових наук України


Політанський В. 
Право на інформацію як фундаментальне право людини:досвід країн розвинутої демократії / В. Політанський // Вісник Національної академії правових наук України. - 2014. - № 1. - С. 195-203. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/vapny_2014_1_22
Проаналізовано основні концептуальні підходи щодо визначення поняття "право на інформацію" як фундаментального права людини. Обгрунтовано його роль і місце в системі прав та основоположних свобод людини, у формуванні правової демократичної держави, становленні сучасної національної правової системи України. Право на інформацію досліджено в контексті становлення засад інформаційного суспільства, збільшення обсягу та значення інформації для функціонування сучасної держави. Визначено доцільність віднесення права на інформацію в сучасному його вигляді до третього покоління прав людини, зважаючи на історичні умови, особливості розвитку та функціональне призначення. Розкрито правові засади регулювання права на інформацію в Україні, принципи інформаційно-правових відносин, досвід регулювання права на інформацію в міжнародно-правових документах. Здійснено порівняльно-правовий аналіз закріплення права на інформацію в демократичних країнах і країнах, що стали на шлях демократичного розвитку, гарантій його реалізації, підстави обмежень та засади регулювання таких обмежень. Обгрунтовано необхідність удосконалення механізму реалізації права на інформацію: усунення недоліків і невідповідності нормативно-правових актів, які регламентують реалізацію права на інформацію в Україні. Досліджено процес еволюції права на інформацію від його зародження як засобу боротьби за політичну свободу до набуття ним оновленого змісту за умов інформаційного суспільства, що надає підстави розглядати його в контексті третього покоління прав людини. Указано на місце права на інформацію в системі прав людини залежно від покоління прав людини, ступеня визначеності можливої поведінки та характеру державного забезпечення, механізму реалізації й характеру забов'язань держави, ряд носіїв прав людини, способів його здійснення. Визначено особливості реалізації права на інформацію в Україні відповідно до стандартів відкритості, доступності та свободи обміну інформацією, закріплених у міжнародно-правових документах з прав людини. Проаналізовано особливості становлення, розвитку та здійснення права на інформацію в країнах сталої демократії (на прикладі Франції, ФРН, США) та в країнах, які стали на шлях свого демократичного розвитку (на прикладі Польщі, Чехії, Словаччини).
  Повний текст PDF - 345.972 Kb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Політанський В.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Політанський В. Право на інформацію як фундаментальне право людини:досвід країн розвинутої демократії / В. Політанський // Вісник Національної академії правових наук України. - 2014. - № 1. - С. 195-203. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/vapny_2014_1_22.

    Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
    (cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  • Політанський В'ячеслав Станіславович (юридичні науки)
  •   Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського