Наукова періодика України Український журнал медицини, біології та спорту


Макашова О. Є. 
Вплив антиоксидантів на стан кріоконсервованих ядровмісних клітин кордової крові людини після перенесення їх до умов, що моделюють фізіологічні / О. Є. Макашова, О. Л. Зубова, П. М. Зубов, О. О. Михайлова, Л. О. Бабійчук // Український журнал медицини, біології та спорту. - 2018. - Т. 3, № 2. - С. 245-249. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/ujmbs_2018_3_2_44
Увагу приділено визначенню збереженості, життєздатності та кількості ядровмісних клітин (ЯВК) кордової крові (КК) людини із надлишковим вмістом активних форм кисню, а також вивченню розвитку їх апоптозу під час кріоконсервування в розчинах, які містять ДМСО (диметилсульфоксид) і речовини з антиоксидантними властивостями. Показано високу ефективність кріоконсервування ЯВК з додаванням аскорбінової кислоти (АК) в концентраціях 0,1 та 0,15 мМ, N-ацетил-L-цистеїну (АЦ) (10 та 15 мМ) або глутатіону (1 та 3 мМ) у порівнянні з відповідними групами, кріоконсервованими без застосування антиоксидантів. Зазначено, що найбільша збереженість та життєздатність спостерігалася в зразках, заморожених із 7,5 % ДМСО та 1 і 3 мМ глутатіону. Виявлено, що кріоконсервування ЯВК під захистом ДМСО в концентрації 7,5 - 10 % і антиоксидантів в ефективних концентраціях та подальше перенесення до умов, які моделюють фізіологічні, сприяє значущому підвищенню як загальної кількості збережених клітин на 20 - 28 %, так і виходу життєздатних на 25 - 30 % по відношенню до їх вихідної кількості після розморожування порівняно зі зразками без додавання антиоксидантів. Аналіз стадій апоптозу/некрозу ЯВК КК після заморожування-відігрівання показав, що додавання АК та АЦ до кріозахисного середовища у ефективних концентраціях призводить до значущого зменшення кількості некротичних (AnnexinV-ААД+) клітин на 5 - 7 %, а 1 та 3 мМ глутатіону у 2 - 2,5 рази, де спостерігалася і найбільша кількість неушкоджених ЯВК (AnnexinV-/7ААD-). Годинна інкубація в розчині Хенкса при 37°С (моделювання трансфузії) продемонструвала зменшення кількості некротичних клітин на 2 - 9 % при додаванні АК, на 4 - 13 % при застосуванні АЦ та на 18 - 32 % при застосуванні глутатіону порівняно зі зразками до яких не було додано антиоксиданти. При цьому, підрахунок кількості живих неушкоджених AnnexinV-/7ААD--клітин виявив, що додавання АЦ та глутатіону сприяло збільшенню кількості клітин даного типу на 1 - 6 % та 17 - 22 %, відповідно. В той час як додавання АК не впливало на кількість живих клітин. Встановлено, що використання антиоксидантів під час кріоконсервування ядровмісних, у тому числі гемопоетичних прогеніторних, клітин кордової крові дозволяє знизити ефективну концентрацію ДМСО до 5 %, що забезпечує зменшення токсичного ефекту на клітини, та при цьому досягти показників збереженості та життєздатності на рівні зразків, кріоконсервованих з 7,5 та 10 % ДМСО без застосування антиоксидантів.
  Повний текст PDF - 259.939 Kb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Макашова О.
  • Зубова О.
  • Зубов П.
  • Михайлова О.
  • Бабійчук Л.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Макашова О. Є. Вплив антиоксидантів на стан кріоконсервованих ядровмісних клітин кордової крові людини після перенесення їх до умов, що моделюють фізіологічні / О. Є. Макашова, О. Л. Зубова, П. М. Зубов, О. О. Михайлова, Л. О. Бабійчук // Український журнал медицини, біології та спорту. - 2018. - Т. 3, № 2. - С. 245-249. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/ujmbs_2018_3_2_44.

    Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
    (cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  • Макашова Олена Євгенівна (біологічні науки)
  • Зубова Оксана Леонідівна (біологічні науки)
  • Зубов Павло Михайлович (біологічні науки)
  • Михайлова Ольга Олександрівна (1986–) (біологічні науки)
  • Михайлова Олена Олексіївна (медичні науки)
  • Бабійчук Любов Олександрівна (біологічні науки)
  •   Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського