Наукова періодика України Український журнал дитячої ендокринології


Турчина С. І. 
Особливості функціонального стану системи СТГ—ІРФ­1 у хлопців із різним перебігом пубертатного періоду та дифузним нетоксичним зобом / С. І. Турчина // Український журнал дитячої ендокринології. - 2019. - № 1. - С. 49-53. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/ujde_2019_1_10
Мета роботи - визначити характер продукції соматотропного гормона (СТГ) та інсуліноподібного ростового фактора 1 типу (ІРФ-1) у хлопців-підлітків з урахуванням стану тиреоїдної системи та перебігу пубертатного періоду. У 233 підлітків віком 14 - 17 років визначено стан тиреоїдної системи, характер статевого та фізичного розвитку. Було виділено такі групи: контрольна група - практично здорові хлопці: підлітки з нормальним об'ємом щитоподібної залози та затримкою статевого розвитку (ЗСР); підлітки з дифузним нетоксичним зобом (ДНЗ) та нормальним статевим розвитком; підлітки із ДНЗ та ЗСР. У сироватці крові за радіоімунним методом визначали рівень СТГ, ІРФ-1 та статевих гормонів, за допомогою методу імуноферментного аналізу - тиротропіну, вільного тироксину та вільного трийодтироніну. Математичну обробку одержаних результатів проведено за допомогою пакетів програм SPSS Statistics 17,0, Excel з визначенням основних статистичних параметрів ряду. Підлітки із ДНЗ та нормальним статевим розвитком мали рівень СТГ ((3.65; 1,00 - 8,15) МО/л) та ІРФ-1 ((290,80; 157,00 - 370,00) нг/мл), який достовірно не відрізнявся від контролю, що зумовлено коливанням показників у широких межах. У хлопців із ДНЗ та ЗСР частіше, ніж в однолітків із ЗСР, діагностували низькорослість, яка супроводжувалася дефіцитом маси тіла за відсутності достовірних відмінностей у клінічних ознаках гіпогеніталізму. Серед підлітків із ДНЗ, низьким зростом та ЗСР зареєстровано найменший рівень базального ІРФ-1, СТГ та зменшення резервних можливостей соматотрофів. Тісний взаємозв'язок між функціональним станом системи СТГ - ІРФ-1, тиреоїдними і статевими гормонами підтверджено під час регресійного аналізу, а характер взаємовідношень між ними залежав від перебігу пубертатного періоду та наявності зоба. Висновки: у підлітків з дифузним нетоксичним зобом та затримкою статевого розвитку відбувається зниження функціональної активності системи СТГ - ІРФ-1, що призводить до пригнічення темпів зросту та формування дефіциту маси тіла.
  Повний текст PDF - 1.655 Mb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Турчина С.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Турчина С. І. Особливості функціонального стану системи СТГ—ІРФ­1 у хлопців із різним перебігом пубертатного періоду та дифузним нетоксичним зобом / С. І. Турчина // Український журнал дитячої ендокринології. - 2019. - № 1. - С. 49-53. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/ujde_2019_1_10.

    Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
    (cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  • Турчина Світлана Ігорівна (1962–) (медичні науки)
  •   Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського