Наукова періодика України Український журнал дитячої ендокринології


Khyzhnyak О. 
Metabolic syndrome and insulin resistance in obese adolescent boys / О. Khyzhnyak, M. Minkov, R. Ratschmann, M. Zauner, I. Cherevko, Yu. Karachentcev // Український журнал дитячої ендокринології. - 2016. - № 4. - С. 6-11. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/ujde_2016_4_3
Мета роботи - проаналізувати асоціацію деяких компонентів метаболічного синдрому (МС) з рівнем інсулінорезистентності та секреторної функції beta-клітин підшлункової залози (ПЗ) у хлопців-підлітків з ожирінням. Обстежено 292 хлопчиків з надлишковою масою тіла та ожирінням (ІМТ >> 95 %) віком 12 - 17 років. Оцінка антропометричних показників включала вимірювання зросту, маси тіла, обводу талії, артеріального тиску (АТ), визначення статевого дозрівання (стадії за Таннером). Зразки крові брали натще для визначення рівня глюкози в плазмі (FPG), інсуліну (IRI), показників ліпідного обміну в сироватці крові з використанням комерційних наборів (Roche Diagnostics GmbH). Чутливість до інсуліну і функцію beta-клітин ПЗ оцінювали з використанням HOMA-калькулятора v.2.2. Статистичний аналіз виконано з використанням сертифікованої програми SPSS (версія 9.0). Дані наведені у вигляді середнього - 95 % довірчого інтервалу. P-значення менше 0,05 вважали статистично достовірним. Серед 292-х обстежених підлітків артеріальну гіпертензію виявлено у 37,7 %, гіпертригліцеридемію - у 35,9 %, знижений рівень ліпопротеїнів високої щільності (ЛПВЩ) - у 31,9 %, порушення толерантності до глюкози - у 8,9 %, у 91,1 % хворих встановлено інсулінорезистентність (HOMA-% S << 100 %). За допомогою одномірного регресійного аналізу встановлено нелінійний зв'язок (r = 0,67, p = 0,0001) між чутливістю до інсуліну та функцією beta-клітин ПЗ. У підлітків зі зниженою чутливістю тканин-мішеней до інсуліну (HOMA-% S << 100 %) статистично значуще частіше визначали підвищення рівня тригліцеридів (ТГ) і відношення шансів (ВШ) = 16,6 [16,4 - 16,8]; АТ - ВШ = 2,13 [1,2 - 6,09]; зниження рівня ЛПВЩ - ВШ = 3,36 [1,9 - 5,2]. Підвищення глікемії натще (<$Esymbol У~6,1> ммоль/л) у підлітків з ожирінням асоційовано з напруженням секреторної функції beta-клітин ПЗ - ВШ = 14,7 [10,3 - 19,1]. Висновки: встановлено кореляційний зв'язок між чутливістю до інсуліну/функцією beta-клітин ПЗ з такими компонентами МС, як рівень АТ, ТГ, ЛПВЩ, FPG. У 15,4 % підлітків з ожирінням на тлі інсулінорезистентності та зниженої функціональної активності beta-клітин не виявлено підвищеного FN та дисліпопротеїнемїї, що більш притаманно діагностичним критеріям переддіабету, а не VC. У 35,9 % хлопців-підлітків з ожирінням у поєднанні з інсулінорезистентністю та нормальною функцією ПЗ виявлено основні діагностичні ознаки МС, а саме: абдомінальне ожиріння, артеріальну гіпертензію, високий рівень ТГ і низький - ЛПВЩ. Ці пацієнти перебувають у групі ризику розвитку в дорослому віці серцево-судинних ускладнень.
  Повний текст PDF - 1.257 Mb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Khyzhnyak О.
  • Minkov M.
  • Ratschmann R.
  • Zauner M.
  • Cherevko I.
  • Karachentcev Y.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Khyzhnyak О. Metabolic syndrome and insulin resistance in obese adolescent boys / О. Khyzhnyak, M. Minkov, R. Ratschmann, M. Zauner, I. Cherevko, Yu. Karachentcev // Український журнал дитячої ендокринології. - 2016. - № 4. - С. 6-11. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/ujde_2016_4_3.

      Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського