Наукова періодика України Український журнал дитячої ендокринології


Khyzhnyak O. 
Hormonal predictors of arterial blood hypertension in obese adolescent boys / O. Khyzhnyak, M. Minkov, R. Ratschmann, M. Zauner, I. Cherevko // Український журнал дитячої ендокринології. - 2015. - № 2. - С. 14-22. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/ujde_2015_2_4
Мета роботи - вивчити роль гормональних чинників у формуванні артеріальної гіпертензії (АГ) та інсулінорезистентності у хлопчиків-підлітків з ожирінням. Обстежено 187 хлопчиків з ожирінням (ІМТ >> 95 %) віком 12 - 17 років. Оцінка антропометричних показників охоплювала вимірювання зросту, маси тіла, загальної маси підшкірного жиру, окружності талії, артеріального тиску (АТ), визначення статевого дозрівання (стадії за Таннером). Контрольну групу склали хлопчики такого ж віку без соматичних і ендокринних захворювань. Зразки крові брали в стані натще для визначення рівня глюкози в плазмі, інсуліну (IRI), кортизолу (C), ТТГ, лептину (L), тригліцеридів (TG) і холестеролу ЛПВЩ (HDH) у сироватці крові з використанням комерційних наборів (Roche Diagnostics GmbH). Чутливість до інсуліну і функцію В-клітин підшлункової залози (ПЗ) оцінено з використанням НОМА - калькулятора v.2.2. Статистичний аналіз: з використанням сертифікованої програми SPSS (версія 9.0.) проведено багатовимірний, одновимірний регресійний і дисперсійний аналізи. Дані наведено у вигляді середнього і 95 % довірчого інтервалу (СІ). Р-значення менше 0,05 вважалося статистично достовірним. За результатами одномірного регресійного аналізу встановлено, що детермінаційна роль у формуванні АГ у хлопців з ожирінням належить підвищеному рівню лептину, інсуліну та кортизолу в крові. Концентрація лептину в сироватці крові вище 40 нг/мл слугує незалежним чинником підвищення систолічного (SBP) і діастолічного АТ (DBP) у підлітків, крім пацієнтів з лептин-дефіцитними формами ожиріння: <$E roman {SBP~symbol Ы~128,4~+~0,15~cdot~L}> (r = 0,24, p = 0,0001) і <$E roman {DBP~symbol Ы~82,5~+~0,09~cdot~L}> (r = 0,21, p = 0,0001). Гіперінсулінемія (базальний рівень інсуліну в крові вище 20 мОД/л) виступає ще одним предиктором розвитку АГ у хлопчиків-підлітків з ожирінням: <$E roman {SBP~symbol Ы~130,2~+~0,25~cdot~IRI}> (r = 0,19, p = 0,0001) і <$E roman {DBP~symbol Ы~76,6~+~0,17~cdot~IRI}> (r = 0,15, p = 0,0001). Висновки: за допомогою багатофакторного лінійного регресійного аналізу встановлено, що у хлопчиків з ожирінням без порушень темпів статевого дозрівання підвищений АТ тісно пов'язаний з підвищеними рівнями лептину, кортизолу, інсуліну: <$E roman {SBP~symbol Ы~0,92~cdot~IRI~+~1,09~cdot~L~+~0,14~cdot~С}> (R2 = 90,1 %, p = 0,0001); <$E roman {DBPsymbol Ы~0,65~cdot~0,69~+~IRI~cdot~L~+~0,07~cdot~C}> (R2 = 90,5 %, p = 0,001). Показано, що підвищений рівень TG і знижений - HLH-C асоційовані зі зниженою чутливістю тканин-мішеней до інсуліну й напругою секреторної функції <$E beta>-клітин ПЗ у підлітків з ожирінням.
  Повний текст PDF - 279.118 Kb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Khyzhnyak O.
  • Minkov M.
  • Ratschmann R.
  • Zauner M.
  • Cherevko I.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Khyzhnyak O. Hormonal predictors of arterial blood hypertension in obese adolescent boys / O. Khyzhnyak, M. Minkov, R. Ratschmann, M. Zauner, I. Cherevko // Український журнал дитячої ендокринології. - 2015. - № 2. - С. 14-22. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/ujde_2015_2_4.

      Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського