Наукова періодика України Український журнал дитячої ендокринології


Шляхова Н. В. 
Вікові та статеві особливості виявів метаболічного синдрому в дітей та підлітків / Н. В. Шляхова, О. А. Будрейко // Український журнал дитячої ендокринології. - 2014. - № 2. - С. 14-20. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/ujde_2014_2_4
Мета роботи - оцінити поширеність компонентів метаболічного синдрому (МС) і біохімічні показники в дітей та підлітків, що страждають на ожиріння, залежно від віку та статі. Проведено комплексне обстеження 354 дітей віком 6 - 18 років, у тому числі 40 дітей віком 6 - 9 років (22 хлопчики і 18 дівчаток) та 314 дітей і підлітків віком 10 - 18 років (192 хлопці та 122 дівчини) з ожирінням. У 106 хворих віком 10 - 18 років (72 хлопці та 34 дівчини) зареєстровано вияви МС за критеріями IDF (2007). Визначено показники ліпідного спектра крові (рівень загального холестерину, холестерину ліпопротеїдів високої щільності (ХС ЛПВЩ), тригліцеридів (ТГ), холестерину ліпопротеїдів низької та дуже низької щільності). Стан вуглеводного обміну оцінювали за рівнем глюкози крові та імунореактивного інсуліну (ІРІ) із розрахунком показників інсулінорезистентності (HOMA-IR), чутливості до інсуліну (НОМА-% S) та секреторної функції <$Ebeta>-клітин підшлункової залози (НОМА-% <$Ebeta>) за допомогою моделі НОМА2 (Homeostasis Model Essessment) з використанням НОМА Calculator v. 2.2. Статистичний аналіз здійснено з використанням SPSS 19.0. Поширеність МС серед дітей віком 10 - 18 років становила 33,7 % і вірогідно не залежала від віку у хлопців (41,4 % у 10 - 15 років і 41,9 % у 16 - 18 років), на відміну від дівчат, у яких поширеність МС удвічі зростала з віком (20,6 % у 10 - 15 років і 46,2 % у 16 - 18 років). Виявлено достатню кількість критеріїв для встановлення діагнозу МС у 7,5 % дітей молодшого віку (6 - 9 років). У дітей з МС були вищі рівні глюкози натще, ІРІ, НОМА-IR, ТГ, мікроальбумінурії та знижена секреторна функція <$Ebeta>-клітин підшлункової залози. Доведено, що найстійкіші складники МС у пацієнтів дитячого віку - це ожиріння, артеріальна гіпертензія (із перевагою у хлопців) і зниження рівня ХС ЛПВЩ (незалежно від статі). Гіпертригліцеридемія - менш значущий критерій МС у дітей, за винятком хлопців віком 10 - 15 років. Серед порушень вуглеводного обміну, асоційованих з виявами МС у дітей, більш значущою є інсуліноррезистентність (у 75 - 88 % випадків, а не дисглікемія, яка виявляється у складі МС лише у 27 % хворих віком 10 - 15 років і зростає до 42 % серед хворих віком 16 - 18 років, переважно у хлопців старшої рупи, у більшої половини з яких (58 %) гіперглікемія натще слугує критерієм МС. Висновки: серед дітей і підлітків з ожирінням поширені ознаки МС, частота й характер виявів якого залежать як від віку, так і від статі. Найпоширеніші складники МС у пацієнтів дитячого віку - підвищення артеріального тиску та зниження рівня ХС ЛПВЩ. Ознаки МС можуть виявлятися вже у дітей молодшого шкільного віку, що зумовлює важливість профілактики та лікування ожиріння своєчасно, починаючи з раннього дитинства.
  Повний текст PDF - 164.016 Kb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Шляхова Н.
  • Будрейко О.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Шляхова Н. В. Вікові та статеві особливості виявів метаболічного синдрому в дітей та підлітків / Н. В. Шляхова, О. А. Будрейко // Український журнал дитячої ендокринології. - 2014. - № 2. - С. 14-20. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/ujde_2014_2_4.

    Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
    (cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  • Шляхова Наталія Василівна (1968–) (медичні науки)
  • Будрейко Олена Анатоліївна (1968–2018) (медичні науки)
  •   Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського