Наукова періодика України Український біофармацевтичний журнал


Москаленко А. М. 
Дослідження органічних кислот сировини безсмертника приквіткового (Helichrysum bracteatum) / А. М. Москаленко, Н. В. Попова // Український біофармацевтичний журнал. - 2019. - № 4. - С. 65-69. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/ubfj_2019_4_13
Сучасні темпи розвитку вітчизняної фармацевтичної промисловості, вихід на нові ринки та розширення номенклатури продукції, яка випускається, - все це вимагає збільшення асортименту та кількості лікарської рослинної сировини для отримання нових ефективних лікарських препаратів. Лікарські препарати, які виготовлені на базі лікарських рослин, чинять різноманітну фармакологічну дію та застосовуються в різних галузях медицини. При цьому збільшення асортименту лікарських рослин, перш за все, можливе за рахунок всебічного фармакогностичного дослідження лікарських рослин, які широко використовуються в народній і нетрадиційній медицині, та рослин, які систематично близькі до фармакопейних рослин. Органічні кислоти поряд з білками та вуглеводами є одними з найпоширеніших сполук у рослинах, а в деяких видах рослин сумарний вміст органічних кислот перевищує вміст білків і вуглеводів. Органічні кислоти беруть участь у багатьох важливих процесах: в утворенні алкалоїдів, в біосинтезі жирів, пектину, лігніну, хлорофілу, ароматичних амінокислот, зокрема фенілаланіну, тирозину і триптофану. Важливу роль органічні кислоти відіграють у процесі дихання рослин. Крім цього, ряд органічних кислот є біологічно активними речовинами, які мають виражену фармакологічну активність, тому перспективним є пошук рослин, які в своєму складі мають високий вміст органічних кислот і крім цього дуже розповсюджені. Мета дослідження - вивчення складу органічних кислот у сировині безсмертника приквіткового (Helichrysum bracteatum) за допомогою ВЕРХ. Для дослідження використовували подрібнену сировину безсмертника приквіткового. Визначення органічних кислот здійснювали методом ВЕРХ, аналіз проводили на рідинному хроматографі Agilent Technologies 1200. В якості рухомої фази використовували ацетонітрил і 0,1 % розчину H3PO4 в воді (1 : 99). В результаті аналізу в досліджуваній сировині визначено 6 органічних кислот: винну, піровиноградну, ізо-лимонну, лимонну, янтарну та яблучну кислоти. При цьому у великій кількості в квітках знаходиться ізо-лимонна кислота 22979,68 мкг/г (60,87 %), янтарна кислота 7847,18 мкг/г (20,79 %) і лимонна кислота 2643,01 мкг/г (7,00 %), у траві домінуючими органічними кислотами є ізолимонна кислота 67613,38 мкг/г (59,65 %), яблучна кислота 24917,49 мкг/г (21,98 %) та янтарна кислота 11515,72 мкг/г (10,16 %). Решта органічних кислот представлена в значно менших кількостях, сумарна частка яких становить у квітках - 11,35 %, у траві - 8,2 %. Висновки: вперше проведено дослідження якісного складу та визначення частки кожної кислоти в загальній сумі ідентифікованих органічних кислот трави і квіток безсмертника приквіткового за допомогою методу ВЕРХ. Отримані дані в результаті цього дослідження свідчать про перспективність подальшого фітохімічного дослідження безсмертника приквіткового і розробки на його основі нових лікарських препаратів і дієтичних добавок.
  Повний текст PDF - 569.033 Kb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Москаленко А.
  • Попова Н.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Москаленко А. М. Дослідження органічних кислот сировини безсмертника приквіткового (Helichrysum bracteatum) / А. М. Москаленко, Н. В. Попова // Український біофармацевтичний журнал. - 2019. - № 4. - С. 65-69. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/ubfj_2019_4_13.

    Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
    (cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  • Москаленко Алла Миколаївна (медичні науки)
  • Попова Наталія Вячеславівна (1958–) (фармацевтичні науки)
  •   Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського