Наукова періодика України Український біофармацевтичний журнал


Шанайда М. І. 
Вміст карбонових кислот у насінні Nigella sativa та N. Damascenа seeds / М. І. Шанайда // Український біофармацевтичний журнал. - 2019. - № 3. - С. 71-76. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/ubfj_2019_3_13
Недивлячись на використання насіння видів роду Чорнушка (Nigella L.) у народній медицині різних країн та наявності експериментальних даних стосовно його здатності виявляти різні види біологічної активності, сировина цих рослин не входить до вітчизняної та світових фармакопей; у "Державному реєстрі лікарських засобів України" (2019) немає жодного препарату, який би включав компоненти насіння чорнушки. Наукові дані щодо вмісту карбонових кислот у сировині цих рослин обмежені переважно компонентним складом домінуючих жирних кислот, тому актуальність таких досліджень не викликає сумніву. Мета роботи - аналіз компонентного складу та вмісту карбонових кислот у насінні двох видів роду Nigella - N. damascenа та N. arvensis. Сировину для досліджень заготовляли з рослин, які вирощували на території Тернопільської області. Дослідження висушеного стиглого насіння рослин здійснювали хромато-мас-спектрометричним методом. Використовували газовий хроматограф Agilent Technologies 6890 N з мас-спектрометричним детектором 5973 N. У насінні досліджуваних видів встановлено вміст 22 карбонових кислот. У сировині N. arvensis виявлено 15 жирних кислот, у насінні N. damascena - 14. Ненасичені олеїнова та лінолева кислоти переважали у складі жирних кислот сировини обох видів; їх сумарний вміст склав 85095 мг/кг у насінні N. arvensis та 101139 мг/кг - у насінні N. damascena. У складі аліфатичних органічних кислот обох видів встановлено наявність левулінової, бурштинової, яблучної, 10-оксо-8-деценової та лимонної кислот. Серед ароматичних кислот бензойна була виявлена у сировині обох рослин (132 мг/кг у N. arvensis та 1167 мг/кг - у N. damascena), тоді як фенілоцтова та 2-аміно-3-метоксибензойна - лише у N. damascena (по 1504 мг/кг та 232 мг/кг, відповідно). Висновки: методом хромато-мас-спектрометрії встановлено компонентний вміст карбонових кислот у насінні двох видів роду Nigella - N. arvensis та N. damascena. Зважаючи на значний вміст ненасичених жирних та ароматичних кислот, насіння N. damascena можна вважати більш перспективним потенційним джерелом отримання лікарських засобів антихолестеринемічної, антиоксидантної та антисептичної дії у порівнянні з N. arvensis.
  Повний текст PDF - 449.803 Kb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Шанайда М.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Шанайда М. І. Вміст карбонових кислот у насінні Nigella sativa та N. Damascenа seeds / М. І. Шанайда // Український біофармацевтичний журнал. - 2019. - № 3. - С. 71-76. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/ubfj_2019_3_13.

    Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
    (cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  • Шанайда Марія Іванівна (біологічні науки)
  •   Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського