Наукова періодика України Український антарктичний журнал


Miryuta N. 
Algorithm for the United Quality Latent Index of the plant adaptability and its application field in monitoring of Deschampsia antarctica È. Desv. populations / N. Miryuta, J. Smykla, I. Parnikoza // Український антарктичний журнал. - 2019. - № 1. - С. 152-168. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/uazh_2019_1_14
Мета дослідження - розробити і детально описати алгоритм розрахунку показника комплексної адаптованості і зведеного латентного показника пристосовуваності (ЗЛПП) та його застосування в оцінці пристосовуваності Deschampsia antarctica E. Desv. у природних умовах о. Галіндез, Аргентинські острови, Морська Антарктика. Для оцінки окремих показників пристосовуваності в природі і набору експериментальних даних застосовано методи визначення проективного покриття та вимірювання наступних морфометричних показників одинадцяти популяцій D. antarctica: довжина листка, довжина суцвіття, довжина квітки (за довжиною нижньої квіткової луски), кількість квіток у суцвітті. Спектри запасних і захисних білків насіння рослин з цих популяцій досліджено за допомогою електрофорезу в поліакриламідному гелі. Для одержання ЗЛПП застосовано евристичний метод екстремального групування. Розрахунок ЗЛПП проводили за допомогою попарних просторових порівнянь рядів показників. Розроблено і детально описано алгоритм розрахунку ЗЛПП на прикладі одинадцяти популяцій D. antarctica о. Галіндез в сезоні 2017/18 р. Як приклад практичного застосування наведено одержано шестирічні тренди ЗЛПП для шести дослідних популяцій D. antarctica о. Галіндез. Висновки: розроблений алгоритм розрахунку ЗЛПП було успішно використано для оцінки комплексної адаптованості для вибірки шести популяцій в динаміці шестирічного моніторингу D. antarctica о. Галіндез. Одержано тренд ЗЛПП для кожної популяції. Досліджені популяції за характером тренда динаміки комплексної пристосовуваності можна, на цьому етапі, об'єднати у 3 окремі групи, в яких тренд ЗЛПП проходить через максимум, через мінімум або демонструє коливальний процес. Така індивідуальність, ймовірно, пов'язана з мікроумовами зростання. Подальше поповнення ряду динаміки комплексної пристосовуваності надасть змогу підтвердити чи спростувати коливальний характер тренду ЗЛПП, а також провести порівняння цього ряду з рядами динаміки деяких кліматичних показників. Запропонований інтегральний показник (ЗЛПП) призначено для того, щоб описати велику кількість вихідних даних, що характеризують популяції вибірки на різних рівнях організації, за допомогою зниження розмірності до одного числа. Показник ЗЛПП може бути використаний для порівняння за набором різних показників вибірки популяцій одного й того ж виду, що зростають в різних умовах, особливо - під час моніторингових досліджень.
  Повний текст PDF - 694.144 Kb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Miryuta N.
  • Smykla J.
  • Parnikoza I.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Miryuta N. Algorithm for the United Quality Latent Index of the plant adaptability and its application field in monitoring of Deschampsia antarctica È. Desv. populations / N. Miryuta, J. Smykla, I. Parnikoza // Український антарктичний журнал. - 2019. - № 1. - С. 152-168. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/uazh_2019_1_14.

      Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського