Наукова періодика України Український антарктичний журнал


Головань В. В. 
Морфологія та деякі біологічні характеристики фагів, виділених з грунту та моху Антарктики / В. В. Головань, О. М. Андрійчук, І. Г. Будзанівська // Український антарктичний журнал. - 2019. - № 1. - С. 139-151. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/uazh_2019_1_13
Виділення бактеріофагів із екосистем, що функціонують в умовах низьких температур, викликає значний науковий інтерес, хоча й має певні методичні труднощі, пов'язані з вивченням їх властивостей та еволюційних особливостей в різних кліматичних умовах. Мета роботи - виявити присутність бактеріофагів у зразках моху та грунту, відібраних на архіпелазі Аргентинських островів та структурних елементів віріонів, а також оцінити різноманітність морфотипів бактеріофагів в наземних біотопах Антарктики. Дослідженими зразками були мох та грунт, відібрані під час сезонних робіт у 2017 р. на Українській антарктичній станції "Академік Вернадський". Відбирали стерильний матеріал (5 г) поміщали в 50 мл 0,1 М Tris-HCl (pH 7,0) та ресуспендували на орбітальному шейкері. Далі утворений гомогенізат відфільтровували, використовуючи шприцеві бактеріальні фільтри (розмір пор: 0,45 мкм). Одержаний фільтрат центрифугували протягом 2 год, 90 000 g (центрифуга ОPTIMA L-90K (Beckman Coulter)). Осад з кожної пробірки ресуспендували у 0,5 мл того ж буфера. Бактеріальні культури Pseudomonas fluorescens 8573, P. syringae pv. lachrymans 7591, P. savastanoi pv. phaseolicola 4013, Clavibacter michignensis sp., Serratia marcescens sp., Cq13, Bacillus sp., Sphingobacterium thalophilum sp., Paenibacillus sp. вирощували на поживному агарі щільністю 1,5 % ("Фармактив" Україна). Фаги було виявлено прямою інокуляцією. Титри вимірювали в бляшкоутворюючих одиницях на мл (БУО/мл), за допомогою методу агарових шарів за Граціа. Концентровані препарати фагів аналізували за допомогою електронної мікроскопії. Контрастування здійснювали 1 - 2 % фосфорновольфрамовою кислотою pH 7 - 7,4. Визначено морфологію ізольованих фагів. За результатами ЕМ фаги було віднесено до таксономічних груп за особливостями їх будови: до родини Podoviridae, C1 морфотипу, порядку Caudovirales; до родини Siphoviridae, B1 - B2 морфотипів, порядку Caudovirales; до родини Myoviridae, A1, A3 морфотипу, порядку Caudovirales. Виявлено різноманітні бактеріофаги, які різняться за морфологічними, біохімічними характеристиками та чутливістю до бактеріальнихкультур. Висновки: одержані результати свідчать про таксономічну різноманітність бактеріофагів в наземних біотопах островів Аргентинського архіпелагу в Антарктиці, а також на західному узбережжі Антарктичного півострова. Встановлення літичної активності фагів до бактерій Pseudomonas fluorescens 8573, P. syringae pv. lachrymans 7591, Serratia marcescens sp., Cq13 надає змогу припустити наявність специфічних механізмів, які надають змогу набувати здатності адаптації фагів до нових хазяїв.
  Повний текст PDF - 636.361 Kb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Головань В.
  • Андрійчук О.
  • Будзанівська І.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Головань В. В. Морфологія та деякі біологічні характеристики фагів, виділених з грунту та моху Антарктики / В. В. Головань, О. М. Андрійчук, І. Г. Будзанівська // Український антарктичний журнал. - 2019. - № 1. - С. 139-151. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/uazh_2019_1_13.

    Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
    (cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  • Андрійчук Олена Миколаївна (біологічні науки)
  • Будзанівська Ірина Геннадіївна (біологічні науки)
  •   Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського