Наукова періодика України Український антарктичний журнал


Максимчук В. Ю. 
Комплексний магнітоваріаційний та тектономагнітний моніторинг сучасної геодинаміки західного схилу Антарктичного півострова / В. Ю. Максимчук, І. О. Чоботок, Т. А. Климкович, Р. С. Кудеравець, Є. Ф. Накалов, Ю. С. Отруба // Український антарктичний журнал. - 2018. - № 1. - С. 3-19. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/uazh_2018_1_3
Мета роботи - дослідження ефективності й інформативності комплексу тектономагнітного та магнітоваріаційного моніторингу для вивчення сучасної геодинаміки Антарктичного півострова у районі Української антарктичної станції "Академік Вернадський" (УАС). Методика робіт передбачає виконання довготривалих магнітоваріаційних спостережень на УАС, на основі яких розраховуються компоненти вектора електромагнітної індукції (вектор Візе) для геомагнітних варіацій у діапазоні 2,5 - 60 хв. Будуються ряди змін цих параметрів у часі. Тектономагнітні дослідження виконуються на стаціонарній мережі пунктів спостережень на Антарктичному геофізичному полігоні, на основі яких знаходять тектономагнітні аномалії і приріст локального магнітного поля між епохами спостережень (модуля повного вектора магнітного поля). Природа тектономагнітних аномалій, як правило, пов'язується зі змінами тектонічних напружень. Поєднання магнітоваріаційних і тектономагнітних спостережень надасть змогу підвищити достовірність тектонофізичної інтерпретації геофізичних і геологічних даних для вивчення сучасної динаміки Антарктичного півострова. Проаналізовано й узагальнено результати тектономагнітних і магнітоваріаційних спостережень на УАС "Академік Вернадський" та Антарктичному тектономагнітному полігоні, одержані за 1998 - 2017 рр. Досліджено часові зміни параметрів електромагнітної індукції (вектора Візе) та локального геомагнітного поля. Виявлено аномальні ефекти в тектономагнітних варіаціях та часових змінах вектора Візе, викликані сейсмотектонічними процесами в літосфері регіону. Виконано порівняльний аналіз тектономагнітних і магнітоваріаційних даних та обгрунтовано можливість їх комплексування для здійснення моніторингу сучасних сейсмотектонічних процесів у районі УАС. Висновки: проведено спільний аналіз довготривалих багаторічних рядів тектономагнітного поля і магнітоваріаційних параметрів на УАС "Академік Вернадський". Виявлено кореляцію між тектономагнітними аномаліями на Антарктичному геодинамічному полігоні та аномальними ефектами у часових рядах вектора Візе. Комплекс тектономагнітного та магнітоваріаційного моніторингу є органічним і надає змогу у поєднанні з сейсмічним та іншими геофізичними методами одержувати надійну інформацію про геодинаміку регіону Антарктичного півострова.
  Повний текст PDF - 1.013 Mb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Максимчук В.
  • Чоботок І.
  • Климкович Т.
  • Кудеравець Р.
  • Накалов Є.
  • Отруба Ю.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Максимчук В. Ю. Комплексний магнітоваріаційний та тектономагнітний моніторинг сучасної геодинаміки західного схилу Антарктичного півострова / В. Ю. Максимчук, І. О. Чоботок, Т. А. Климкович, Р. С. Кудеравець, Є. Ф. Накалов, Ю. С. Отруба // Український антарктичний журнал. - 2018. - № 1. - С. 3-19. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/uazh_2018_1_3.

    Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
    (cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  • Климкович Тамара Анатоліївна (геологічні науки)
  • Кудеравець Роман Степанович (геологічні науки)
  •   Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського