Наукова періодика України Технічні науки та технології


Крячок С. 
Застосування полюсного методу визначення координат на приаеродромній території / С. Крячок, Ю. Щербак, Л. Мамонтова // Технічні науки та технології. - 2018. - № 3. - С. 258-268. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/tnt_2018_3_33
В Україні прийнято Державну цільову програму розвитку аеропортів на період до 2023 р. Метою Програми є розвиток авіаційного транспорту, узгодження його з міжнародними вимогами та створення умов для набуття Україною статусу транзитної держави. До зони відповідальності аеропортів за безпеку авіаційних перевезень належить приаеродромна територія. Для аеропортів цивільної авіації необхідно мати електронні бази даних стосовно ландшафту і перешкод (висотні об'єкти) в межах аеродрому та приаеродромної території, які мають бути координатноорієнтованими. Розглянуто останні публікації у відкритому доступі, які присвячені висвітленню геодезичних методів із визначення планових координат та відміток висотних об'єктів на приаеродромній території, серед яких виділено полюсний метод. Полюсний метод має за своєю побудовою потенційні можливості для визначення планових координат та відміток висотних об'єктів. Крім того, визначення координат пунктів надає змогу виконувати геодезичний супровід на приаеродромній території кадастрових робіт із метою оперативного внесення змін і доповнень про межі земельних ділянок, їх координати та площу. Мета роботи - обгрунтування застосування комбінованого методу з використанням GPS-спостережень та полюсної системи для визначення координат межових знаків, обчислення площ земельних ділянок, визначення координат і відміток висотних споруд на приаеродромній території. Показано геометричну суть відомої полюсної побудови у вигляді мережі трикутників з визначеним базисом, вершини яких сходяться в одній точці і полюсі, з виміряними у кожному трикутнику по два горизонтальних кути. Наведено теоретичну основу й алгоритм розрахунку координат пунктів. Запропоновано обчислювати планові координати полюса і точки знаходження висотної споруди і вимірювати разом із горизонтальними кутами вертикальні кути тих же напрямків. Це надає змогу обчислити відмітку верхньої точки висотного об'єкта. На конкретному прикладі показано застосування полюсного методу для визначення планових координат меж земельного масиву, обчислення його площі та визначення планових координат і відмітки верху висотної споруди, розміщеної на території масиву. Запропоновано під час геодезичного супроводу кадастрових робіт на приаеродромній території разом із визначенням координат меж земельних ділянок та площі виконувати визначення координат та відміток висотних споруд, розташованих на їх територіях, з використанням полюсного методу і для створення координатноорієнтованої електронної бази даних висотних перешкод у районі аеропорту.
  Повний текст PDF - 406.26 Kb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Крячок С.
  • Щербак Ю.
  • Мамонтова Л.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Крячок С. Застосування полюсного методу визначення координат на приаеродромній території / С. Крячок, Ю. Щербак, Л. Мамонтова // Технічні науки та технології. - 2018. - № 3. - С. 258-268. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/tnt_2018_3_33.

    Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
    (cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  • Крячок Сергій Дмитрович (технічні науки)
  • Щербак Юрій Георгійович (технічні науки)
  • Мамонтова Людмила Степанівна (технічні науки)
  •   Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського