Наукова періодика України Системи управління, навігації та зв'язку


Чалий С. Ф. 
Ситуаційна модель користувацького вибору в рекомендаційній системі / С. Ф. Чалий, І. Б. Прібильнова // Системи управління, навігації та зв'язку. - 2019. - Вип. 2. - С. 159-163. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/suntz_2019_2_34
Вивчено процеси побудови рекомендацій споживачами щодо вибору товарів та послуг, які реалізуються в рекомендаційних системах на основі врахування вибору схожих користувачів та відповідних властивостей товарів. Особливість таких процесів, полягає в тому, що при побудові рекомендацій враховуються інтереси схожих користувачів, але недостатньо уваги приділяється зміні патернів поведінки таких користувачів з часом. Мета роботи - розробцка ситуаційного представлення користувацького вибору у вигляді багатошарового графу, кожний шар якого відображає об'єктну складову, а послідовність шарів - часову складову ситуації, що дозволяє врахувати зміни об'єктів інтересу споживачів. Задачі: виділити особливості вибору об'єктів користувачами рекомендаційних систем з урахуванням явного та зворотного неявного зв'язку; розробити ситуаційну модель користувацького вибору, що враховує зміни інтересів споживачів. Методами, що використовуються, є: методи побудови рекомендацій щодо вибору товарів та послуг на основі колаборативної фільтрації, методи побудови рекомендацій на основі контентної фільтрації. Одержані такі результати. Виділені особливості графового представлення взаємодії "користувач-об'єкт" з урахуванням об'єктного та часового аспектів в рекомендаційних системах. Розроблено графову багатошарову ситуаційну модель користувацького вибору, яка враховує зміну потреб у виборі товарів та послуг у часовому аспекті. Висновки: наукова новизна одержаних результатів полягає в наступному: запропоновано ситуаційно модель користувацького вибору в рекомендаційній системі у вигляді багатошарового графу. Кожен шар моделі задається дводольним графом, вершини якого відповідають користувачам та об'єктам їх інтересу. Такий шар відображає зв'язок між користувачами та об'єктами на визначеному інтервалі часу. Ваги дуг графу відображають кількість вибраних користувачами об'єктів або рейтингову оцінку цих об'єктів для неявного або явного зворотного зв'язку відповідно. Послідовність шарів графу визначає зміну вподобань спожива чів з часом. Зв'язки між шарами графу задаються через зв'язки між відповідними споживачами. Запропонована модель користувацького вибору надає можливість виділити ситуацію, в якій був здійснений вибір споживачами, схожими на поточного користувача рекомендаційної системи. Така ситуація характеризується підмножиною пар "користувач-об'єкт". Відібрана підмножина пар в подальшому може бути використана для проведення колаборативної фільтрації, що надає можливість підвищити точність рекомендацій на основі врахування зміни інтересів споживачів у часі.
  Повний текст PDF - 351.567 Kb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Чалий С.
  • Прібильнова І.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Чалий С. Ф. Ситуаційна модель користувацького вибору в рекомендаційній системі / С. Ф. Чалий, І. Б. Прібильнова // Системи управління, навігації та зв'язку. - 2019. - Вип. 2. - С. 159-163. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/suntz_2019_2_34.

      Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського