Наукова періодика України Сучасна стоматологія


Біда В. І. 
Аналіз розподілу жувального навантаження за допомогою методу скінченних елементів незашинованих зубів фронтальної ділянки нижньої щелепи та зубів, зашинованих універсальною розбірною пародонтологічною шиною / В. І. Біда, П. О. Гурин, Г. І. В'юн // Сучасна стоматологія. - 2018. - № 2. - С. 64-68. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/ss_2018_2_16
Чисельний розрахунок напружених станів, що виникають у зубощелепній системі, у програмах, які базуються на методі скінченних елементів (МСЕ), є актуальним питанням у стоматології. Математичний аналіз дозволяє вивчити механізми перерозподілу жувального навантаження без шин і при використанні шинувальних конструкцій та обгрунтувати необхідність їх використання. У свою чергу, зменшення навантаження на тканини, що їх підтримують і залишились, але пошкоджені внаслідок пародонтиту, дозволяє підримувати довгострокову ремісію пародонтиту. Мета роботи - проаналізувати розподіл жувального навантаження та визначити ділянки максимальних напруг за Мізесом (von Mises) у незашинованих і зашинованих за допомогою універсальної розбірної пародонтологічної шини зубах фронтальної ділянки нижньої щелепи. Дослідження виконувалися за допомогою методу скінченних елементів у програмі ANSYS Workbench 17,0 з використанням тривимірних моделей "опірні зуби-тканини пародонту-кістка" при навантаженні у 100 та 200 Н. Моделі включали вісім фронтальних зубів нижньої щелепи з різним ступенем утрати кісткової підтримки (50 і 75 %). Для порівнняння була створена модель універсальної розбірної пародонтологічної шини. Моделювання відбувалося за допомогою програмного пакету "Solid Works 2006". Без використання шинуючих конструкцій навантаження у 100 Н у моделі зубного ряду з утратою 50 % кістки розподіляється нерівномірно. Максимальне навантаження, яке випробовують тканини пародонту та кістка, - це 21,77 та 33,82 MPa за von Mises відповідно. При підвищенні втрати кісткової тканини до 75 % еквівалентні напруги на корені та пародонт збільшуються до 65,82 (на вестибулярних поверхнях різців) і 88,50 MPa за von Mises - у кістковій тканині. Використання універсальної розбірної пародонтологіної шини дозволяє зменшити ці показники до 7,0 та 6,03 MPa за von Mises у тканинах пародонту та кістковій тканині, відповідно, при 50 % втрати кістки, та 13,3 і 36,12 MPa при втраті 75 % кістки. Висновки: велике нерівномірне навантаження в ділянках пародонту з різним ступенем деструкції є патологічним і посилює течію пародонтиту за рахунок порушення мікроциркуляції та прискорює розвиток зубощелепних деформацій у вигляді віялоподібного розходження зубів. Використання в якості шинувальної конструкції універсальної розбірної пародонтологічної шини дозволяє перерозподілити жувальне навантаження більш фізіологічно та зменшити його на підтримуючі тканини в середньому у три рази.
  Повний текст PDF - 213.374 Kb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Біда В.
  • Гурин П.
  • В'юн Г.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Біда В. І. Аналіз розподілу жувального навантаження за допомогою методу скінченних елементів незашинованих зубів фронтальної ділянки нижньої щелепи та зубів, зашинованих універсальною розбірною пародонтологічною шиною / В. І. Біда, П. О. Гурин, Г. І. В'юн // Сучасна стоматологія. - 2018. - № 2. - С. 64-68. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/ss_2018_2_16.

    Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
    (cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  • Біда Віталій Іванович (медичні науки)
  • Гурин Петро Олексійович (медичні науки)
  • В'юн Ганна Ігорівна (медичні науки)
  •   Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського