Наукова періодика України Сучасна стоматологія


Якубова І. І. 
Вплив дієти зі збільшеним вмістом пірофосфату (E-450) на експресію генів, що кодують кістковий морфогенетичний протеїн та остеокальцин у тканинах нижньої щелепи ембріонів мишей, морфологічні зміни зачатків зубів у ембріонів мишей, хімічний склад і поверхне / І. І. Якубова, В. Є. Досенко, Л. В. Тумановська // Современная стоматология. - 2016. - № 2. - С. 108-115. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/ss_2016_2_26
Результати визначення експресії генів ВМР2 та остеокальцину в нижній щелепі ембріонів мишей свідчать про те, що досліджені гени експресуються на приблизно однаковому рівні. Гіперхолестеринова дієта певною мірою змінює експресію генів ВМР2 та остеокальцину, причому ці зміни є різноспрямованими. Уперше одержано дані про вплив холестеринової дієти на рівень експресії мРНК ключових регуляторів остеогенезу - ВМР2 та остеокальцину.Завдяки повноцінному, збалансованому й раціональному харчуванню матері під час вагітності відбувається нормальний перебіг процесів внутрішньоутробного розвитку плоду та формування органів і тканин порожнини рота в малюка. На даний час проблемою для здоров'я людини, особливо вагітної жінки, є додавання у продукти харчування консервантів і харчових барвників. Харчова добавка, що зареєстрована під кодом Е-450, є сіллю пірофосфорної кислоти Н4Р2О7 і дозволена для використання як стабілізатор. Застосування фосфатів може призвести до порушення балансу в організмі між фосфором і кальцієм. Даних про вплив надмірної кількості пірофосфатів у дієті вагітної самки на експресію мРНК BMP2 й остеокальцину в літературних джерелах знайти не вдалося, що обумовило мету дослідження. Вивчено вплив на структуру зачатків зубів ембріонів мишей, що утримувались на дієті з підвищеним вмістом пірофосфату (харчової добавки Е-450), визначення хімічного складу та поверхневого шару емалі зубів дводенних мишей. Вплив харчової добавки вивчали на "Моделі перевантаження фосфатами". Для досліду були використані білі безпородні миші масою 25 - 28 г (40 тварин). Самиці контрольної групи отримували раціон віварію; самиці дослідної групи отримували корм із підвищеним вмістом пірофосфату. Матеріалом для молекулярно-генетичних і морфологічних досліджень були нижні щелепи 17-денних ембріонів (Е-17) мишей, для дослідження методом рентген-дисперсійного спектрального аналізу слугували нижні щелепи дводенних мишей. Висновки: уперше отримані дані про вплив пірофосфатної дієти на рівень експресії мРНК ключових регуляторів остеогенезу і ВМР2 та остеокальцину. Вплив харчової добавки Е-450 у період фолікулярного розвитку зубів, що приводить до виявленого в експерименті раннього дентиногенезу, пригнічення ектодермальних структур зачатків зубів, у клініці призводить до розвитку системної гіпоплазії емалі, вогнищевої де мінералізації твердих тканин й у майбутньому до карієсу.
  Повний текст PDF - 1.011 Mb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Якубова І.
  • Досенко В.
  • Тумановська Л.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Якубова І. І. Вплив дієти зі збільшеним вмістом пірофосфату (E-450) на експресію генів, що кодують кістковий морфогенетичний протеїн та остеокальцин у тканинах нижньої щелепи ембріонів мишей, морфологічні зміни зачатків зубів у ембріонів мишей, хімічний склад і поверхне / І. І. Якубова, В. Є. Досенко, Л. В. Тумановська // Современная стоматология. - 2016. - № 2. - С. 108-115. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/ss_2016_2_26.

    Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
    (cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  • Якубова Інесса Ігорівна (медичні науки)
  • Досенко Віктор Євгенович (медичні науки)
  • Тумановська Леся Володимирівна (медичні науки)
  •   Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського