Наукова періодика України Соціальна фармація в охороні здоров’я


Панфілова Г. Л. 
Поводження з фармацевтичними відходами як важлива складова ефективної реалізації соціальної функції аптек за умов упровадження Належної аптечної практики / Г. Л. Панфілова, Л. О. Гала // Соціальна фармація в охороні здоров’я. - 2018. - Т. 4, № 1. - С. 40-52. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/sphhc_2018_4_1_7
Мета роботи - формулювання терміна "фармацевтичні відходи" як важливої понятійної категорії, що відображає розширення спектра соціальної функції аптек, розробка сучасних підходів щодо упровадження принципів "зеленої фармації" в аптечну практику та аналіз фактичного стану діяльності аптек із лікарськими засобами, які не підлягають подальшому використанню. Матеріалами дослідження послужили вимоги Належної аптечної практики, офіційні документи Міжнародної фармацевтичної федерації з питань упровадження принципів "зеленої фармації", законодавчо-нормативні акти України, результати анкетування фахівців. Використано історичний, аналітико-порівняльний, системний, логічний, математико-статистичний методи і метод експертного опитування фахівців. За результатами обробки офіційних матеріалів Міжнародної фармацевтичної федерації щодо принципів "зеленої фармації" та вимог Належної аптечної практики визначені ключові положення їх упровадження в аптечну практику. Проведено хронологічний аналіз вітчизняних законодавчо-нормативних актів, в яких представлені різні терміни, пов'язані з поняттям "фармацевтичні відходи", що унеможливлює їх використання при розробці національного керівництва "Належна аптечна практика". Систематизація даних спеціальної літератури дозволила визначити ключові положення щодо упровадження принципів "зеленої фармації" у вітчизняну систему фармацевтичного забезпечення. Для ефективної реалізації норм Належної аптечної практики в Україні запропоновано визначення "фармацевтичні відходи" як важливої понятійної категорії, що відображає суттєве розширення спектра діяльності аптеки за умов посилення її соціальної функції. За результатами експертного опитування фахівців установлено, що в більшості аптек (73,7 %) спостерігаються системні порушення правил знешкодження лікарських засобів. Висновки: за результатами досліджень доведено необхідність розробки й упровадження комплексу заходів стосовно ефективного поводження з лікарськими засобами, що не підлягають подальшому використанню, що має відповідати сучасним принципам "зеленої фармації" та формувати науково обгрунтовану базу для розробки розділу вітчизняного керівництва "Належна аптечна практика".
  Повний текст PDF - 522.604 Kb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Панфілова Г.
  • Гала Л.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Панфілова Г. Л. Поводження з фармацевтичними відходами як важлива складова ефективної реалізації соціальної функції аптек за умов упровадження Належної аптечної практики / Г. Л. Панфілова, Л. О. Гала // Соціальна фармація в охороні здоров’я. - 2018. - Т. 4, № 1. - С. 40-52. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/sphhc_2018_4_1_7.

    Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
    (cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  • Панфілова Ганна Леонідівна (фармацевтичні науки)
  • Гала Лілія Олексіївна (фармацевтичні науки)
  •   Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського