Наукова періодика України Стратегічні пріоритети


Швед В. О. 
Стратегічні та безпекові питання у країнах Затоки та Близькосхідному регіоні у контексті історичного розвитку / В. О. Швед // Стратегічні пріоритети. - 2018. - № 3-4. - С. 57-64. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/spa_2018_3-4_8
Розглянуто комплекс питань, пов'язаних із нинішньою безпековою ситуацією в арабських країнах Перської затоки та Близькосхідного регіону в цілому. Досліджено історичні витоки сучасної безпекової ситуації на Близькому Сході. Наголос зроблено на чиннику ісламської революції 1979 р. в Ірані, внаслідок якої в країні утвердився теократичний режим "велаєт а-факіх". Його головною метою стало досягнення Іраном регіональної гегемонії. Іранська загроза та Ірано-Іракська війна 1980 - 1988 рр., радянська інтервенція в Афганістані стали вирішальними чинниками утворення такої інтеграційної структури, як Рада співробітництва арабських держав Перської затоки (РСАДПЗ) у 1981 р. Американська воєнна інтервенція в Іраку 2003 р. своїм наслідком мала порушення історичного балансу сил між сунітами та шиїтами, що призвело до посилення впливу Ірану в Близькосхідному регіоні. Після революцій т. зв. "арабської весни" центр напруги в регіоні перемістився до Сирії, яка з часом перетворилася на головний фронт протистояння між двома таборами: з одного боку, режиму Б. Асада, Ірану, Туреччини, Росії, а з іншого - США, Саудівської Аравії та Ізраїлю. З приходом до влади в США президента Дональда Трампа склались сприятливі умови для формування єдиного антиіранського фронту, до якого ходять США та їхні найближчі союзники на Близькому Сході - Ізраїль та Саудівська Аравія. Досліджуються головні особливості й цілі нинішньої американської стратегії США щодо Ірану, тенденції боротьби навколо вимог підготовки нової, значно ширшої ядерної угоди з Іраном. Аналізується нинішня позиція Євросоюзу щодо іранського питання, вплив на безпекову ситуацію у Близькосхідному регіоні американсько-європейських розбіжностей у підході до Ірану. У висновках з огляду на сучасну ситуацію в регіоні Затоки й на Близькому Сході формулюються завдання для України, що стосуються політики національної безпеки нашої держави. Передусім ідеться про переведення відносин України з провідними країнами РСАДЗ на рівень стратегічного партнерства та виваженого економічного співробітництва з Іраном в умовах дії американських санкцій.
  Повний текст PDF - 164.004 Kb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Швед В.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Швед В. О. Стратегічні та безпекові питання у країнах Затоки та Близькосхідному регіоні у контексті історичного розвитку / В. О. Швед // Стратегічні пріоритети. - 2018. - № 3-4. - С. 57-64. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/spa_2018_3-4_8.

    Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
    (cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  • Швед Вячеслав Олександрович (1950–) (історичні науки)
  •   Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського