Наукова періодика України Системи озброєння і військова техніка


Чубукін О. С. 
Отримання багатошарового радіопоглинаючого покриття на основі феритів з використанням генетичного алгоритму оптимізації ефективної поверхні розсіювання електромагнітних хвиль в діапазоні частот 8-12 ГГц / О. С. Чубукін // Системи озброєння і військова техніка. - 2019. - № 2. - С. 132-142. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/soivt_2019_2_18
Проаналізовано можливість використання еволюційних методів розрахунку з генетичним алгоритмом оптимізації для розробки і створення радіопоглинаючих покриттів на основі феритів, що збільшують радіопоглинальну здатність та зменшують ефективну площу розсіювання (ЕПР) в діапазоні частот 8 - 12 ГГц. Для цього було підібрано ряд феритних матеріалів, у яких експериментально визначалися частотні залежності величин діелектричної <$E epsilon>(f) та магнітної проникності <$E mu>(f), що є показниками їх радіопоглинаючих властивостей. Отримані залежності <$E epsilon>(f) та <$E mu>(f) заводились до бази даних і використовувались далі у якості вихідних для генетичного алгоритму пошуку феритних матеріалів, що забезпечували б максимальну радіопоглинальну здатність і мінімальну ефективну поверхню розсіювання (ЕПР) в діапазоні частот 8 - 12 ГГц. Потім, за допомогою того ж генетичного алгоритму оптимізації, відбиралися варіанти послідовностей нанесення шарів з цих феритних матеріалів і проводилась оптимізація їх товщин. За отриманими даними було змодельовано ряд чотиришарових покриттів на пластинах з алюмінієвого сплаву Д16, який використовується у виробництві планерів військових винищувачів. Для перевірки достовірності отриманих результатів один з варіантів покриття був реалізований на практиці. В ході реалізації спочатку виготовлялись складові на основі латексного компаунда PUNTACOL C, змішаного з феритними матеріалами, що пройшли відбір генетичним алгоритмом, потім вони пошарово наносилися на поверхню пластин алюмінієвого сплаву Д16. Після нанесення покриттів проводились вимірювання радіопоглинальної здатності та величини ЕПР. Вимірювання радіопоглинальної здатності проводилося методом віднімання відбитих енергій в безлуновій камері спеціально виготовленим приладом. Вимірювання ЕПР проводилося за допомогою моностатичних радіовимірювань в діапазоні частот 8 - 12 ГГц в тій же безлуновій камері. Результати вимірювань показали, що нанесення обраного виду покриття значно підвищує радіопоглинальну здатність відбивальних поверхонь і знижує ЕПР в діапазоні частот 8 - 12 ГГц.
  Повний текст PDF - 933.365 Kb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Чубукін О.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Чубукін О. С. Отримання багатошарового радіопоглинаючого покриття на основі феритів з використанням генетичного алгоритму оптимізації ефективної поверхні розсіювання електромагнітних хвиль в діапазоні частот 8-12 ГГц / О. С. Чубукін // Системи озброєння і військова техніка. - 2019. - № 2. - С. 132-142. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/soivt_2019_2_18.

      Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського