Наукова періодика України Вчені записки Таврійського національного університету імені В. І. Вернадського


Гута С. С. 
Державне управління в умовах кризових ситуацій, зумовлених воєнно-політичними чинниками: історико-бібліографічний аналіз / С. С. Гута // Вчені записки Таврійського національного університету імені В. І. Вернадського. Серія : Державне управління. - 2018. - Т. 29(68), № 5. - С. 13-20. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/sntvupa_2018_29%2868%29_5_5
Доведено тісний причинно-наслідковий зв'язок між кризовими ситуаціями (далі - КС), зумовленими воєнно-політичними чинниками, та національною безпекою, що виступає характеристикою стану захищеності людини, суспільства та держави. Узагальнено й проаналізовано сучасну наукову літературу з проблем державного управління (далі - ДУ) в умовах КС, зумовлених воєнно-політичними чинниками, встановлено, що поза увагою залишається розгляд і вивчення таких тем, як виявлення закономірностей й особливостей, ідентифікації ознак і класифікації чинників, моніторингу, методик, технологій і механізмів врегулювання КС, зумовлених воєнно-політичними чинниками. Досліджено понятійно-категоріальний апарат, встановлено відмінності між дефініціями "криза", "кризова ситуація", "антикризове управління", "управління ризиками", "ДУ в умовах КС, зумовлених воєнно-політичними чинниками". Запропоновано, на основі аналізу, визначення сутності поняття "ДУ в умовах КС, зумовлених воєнно-політичними чинниками", уточнено періодизацію його становлення та розвитку, в основу якої покладено комплексні критерії оцінки зміни чинників виникнення КС (криз), і зміни у результаті цього основних функцій і завдань суб'єктів управління щодо їх виявлення, попередження та подолання. Проаналізовано організаційно-правові засади діяльності суб'єктів ДУ в умовах КС, встановлено, що для цього необхідно оптимально збалансований розподіл повноважень між його суб'єктами, їх підзвітність та відповідальність, визначення єдиного управлінського органу, а також уніфікація законодавства у цій сфері правовідносин і таке інше. Надано практичні рекомендації щодо визначення етапів проведення моніторингу відповідних КС. Визначено критерії оцінювання ефективності на етапах ідентифікації небезпек, моніторингу загроз, які призводять до виникнення КС, а також критерії оцінювання раціонального розподілу наявних у суспільства ресурсів стосовно реагування на загрози. Проаналізовано зарубіжний досвід щодо формування ефективної системи ДУ в умовах КС, зумовлених воєнно-політичними чинниками, з метою виявлення перспектив використання в Україні. Констатовано, що низка розвинених країн має власне законодавство, що визначає термінологію, розробляє механізми та принципи удосконалення наявної системи.
  Повний текст PDF - 197.161 Kb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Гута С.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Гута С. С. Державне управління в умовах кризових ситуацій, зумовлених воєнно-політичними чинниками: історико-бібліографічний аналіз / С. С. Гута // Вчені записки Таврійського національного університету імені В. І. Вернадського. Серія : Державне управління. - 2018. - Т. 29(68), № 5. - С. 13-20. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/sntvupa_2018_29(68)_5_5.

    Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
    (cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  • Гута Степан Степанович (державне управління)
  •   Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського