Наукова періодика України Slobozhanskyi herald of science and sport


Сутула В. 
Культурно-історичні витоки сучасного спорту (повідомлення перше) / В. Сутула // Слобожанський науково-спортивний вісник. - 2017. - № 6. - С. 107-112. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/snsv_2017_6_23
Мета роботи - розкрити культурно-історичні витоки сучасного спорту. Проаналізовано спеціальну літературу, в якій висвітлюються різні аспекти розвитку сфери діяльності людей, пов'язаної з використанням фізичних вправ; застосовано системний та історіографічний підход. Для вирішення поставлених завдань проаналізовано друковані видання, наявні у бібліотеці "Google Books", які охоплюють період, починаючи з кінця 16-го сторіччя і до сучасності і в яких використовується термін "спорт". Матеріали, отримані з застосовуванням пошукової системи "Google Books Ngram Viewer" свідчать про те, що, починаючи з кінця 16-го сторіччя в англомовних друкованих виданнях, а відповідно і в соціальній практиці, для узагальнювальної назви розважальної діяльності людей використовувались, певною мірою як синоніми, терміни "sport" і "disport" (від старофранцузького "disporter"). Причому у процесі історичного розвитку суспільства частота використання терміна "sport", по відношенню до частоти використання терміну "disport", постійно зростала. Аналіз матеріалів, наявних в бібліотеці "Google Books", свідчить також про те, що в процесі соціокультурної еволюції змістовне наповнення поняття "sport" в англомовній практиці змінювалось. Показав, що проблема "начала" сучасного спорту являється однією з першочергових задач у процесі розбудови узагальнювальної теорії. Результати проведеного дослідження свідчать, що на початку 19-го сторіччя термін "спорт" використовувався в англомовній практиці для більш виразного означення суб'єктивного відчуття людьми задоволення від зовсім різних видів діяльності, тобто для підкреслення того, що така діяльність була для них своєрідним хобі, розвагою, забавою.Мета роботи - розкрити соціальний механізм саморозвитку сучасного спорту. У ході дослідження застосовувались системний та історіографічний методи. Результати: у 19-му сторіччі обсяг поняття "спорт" значно розширився у порівнянні з попереднім історичним періодом. Визначальним чинником, який зумовлював основні напрями розвитку боксу, було суспільне його визнання. Показано сутність соціального механізму саморозвитку сучасного спорту. Висновки: соціальний механізм саморозвитку спорту, як специфічного суспільно значущого явища, проявляється в діалектичній єдності, з одного боку, конкуруючої діяльності людей по задоволенню різноманітних потреб у використанні фізичних вправ, яка спрямована на підготовку та участь у змаганнях, а з іншого, суспільної оцінки соціальних явищ, які виникають на основі такої діяльності.
  Повний текст PDF - 255.738 Kb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Сутула В.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Сутула В. Культурно-історичні витоки сучасного спорту (повідомлення перше) / В. Сутула // Слобожанський науково-спортивний вісник. - 2017. - № 6. - С. 107-112. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/snsv_2017_6_23.

      Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського