Наукова періодика України Сіверянський літопис


Миколенко Д. 
Політична спадщина Стефана Стамболова у болгарсько-румунських відносинах (1895 – 1918 рр.) / Д. Миколенко // Сіверянський літопис. - 2017. - № 1-2. - С. 207-220. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/sl_2017_1-2_23
Досліджено політичну спадщину голови Регентської ради і прем'єр-міністра Болгарії у 1886 - 1894 рр. С. Стамболова, а також її вплив на державотворчі процеси у князівстві / царстві у 1895 - 1920 рр. Представлено розгорнуте визначення поняття "політична спадщина С. Стамболова". Увиразнено складові цього явища, серед яких - законодавство, запроваджене за ініціативи політика, його ідеї, ідеологеми, практики, рутини. Схарактеризовано колективну пам'ять про діяльність С. Стамболова представників різних політичних угруповань, соціальних верств тощо, а також її використання для легітимації - пояснення чи то виправдання тієї чи іншої концепції внутрішнього або зовнішнього курсу. Простежено еволюцію програмних цілей стамболівців, починаючи з часів прем'єрства засновника Народно-ліберальної партії (НЛП) і до припинення функціонування партії. Здійснено спробу компаративного аналізу спадщини С. Стамболова та доробків інших відомих болгарських і європейських політиків, які мали сумірні масштаби діяльності, аналогічні напрями роботи, вирішували схожі проблеми й завдання та жили приблизно в один і той же час. Проаналізовано декілька варіантів інтерпретації різних ідей, що стосувалися обраного С. Стамболовим зовнішнього курсу князівства, а також розбудови на чолі з ним системи державного управління, розробки стратегії розвитку економіки. Розкрито роль політичної спадщини С. Стамболова в ідеологічній боротьбі угруповань НЛП, а саме - прибічників Н. Генадієва ("генадієвістів") та прихильників І. Андонова і Т. Гатева у 1908 - 1912 рр., а також "генадієвістів" і сподвижників Добри Петкова ("петковістів") напередодні та під час Першої світової війни. Розширено уявлення про основні напрями внутрішнього та зовнішнього курсів болгарської влади у 1895 - 1920 рр., а також поглиблено аналіз історіографічного доробку досліджень діяльності С. Стамболова. Розвинуто вивчення окремих аспектів функціонування у 1903 - 1908 рр. однопартійних "стамболовістських" кабінетів міністрів на чолі з Р. Петровим, Димитром Петковим і П. Гудевим. Поглиблено розгляд ініціатив у 1913 - 1918 рр. коаліційного уряду В. Радославова, до складу якого входили і стамболівці, у тому числі використання при цьому виконавчим органом влади пам'яті про С. Стамболова в історичній політиці.
  Повний текст PDF - 176.167 Kb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Миколенко Д.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Миколенко Д. Політична спадщина Стефана Стамболова у болгарсько-румунських відносинах (1895 – 1918 рр.) / Д. Миколенко // Сіверянський літопис. - 2017. - № 1-2. - С. 207-220. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/sl_2017_1-2_23.

    Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
    (cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  • Миколенко Дмитро Валерійович (історичні науки)
  • Миколенко Дмиро Валерійович (історичні науки)
  •   Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського