Наукова періодика України Серце і судини


Поворознюк В. В. 
Роль дисліпідемії та біохімічних маркерів у формуванні вертебрального больового синдрому в жінок у постменопаузальний період залежно від мінеральної щільності кісткової тканини / В. В. Поворознюк, Т. В. Орлик, О. І. Нішкумай // Серце і судини. - 2015. - № 2. - С. 89-95. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/sis_2015_2_13
Мета роботи - вивчити зв'язок між характеристиками вертебрального больового синдрому та біохімічними показниками в жінок у постменопаузальний період (ПМП) залежно від стану мінеральної щільності кісткової тканини (МЩКТ). Обстежено 212 жінок у ПМП віком 45 - 89 років без вертебральних переломів. Залежно від показників МЩКТ було сформовано групи пацієнток: з остеопорозом (n = 45), з остеопенією (n = 80), з нормальною МЩКТ (n = 87), стандартизовано за віком, тривалістю ПМП, індексом маси тіла, вираженістю больового синдрому. Характеристики вертебрального больового синдрому оцінювали за візуально-аналоговою шкалою (ВАШ). Показники ліпідного профілю та макроелементів у сироватці крові визначали на апараті Rayto RT-1904C, а показники маркерів метаболізму кісткової тканини - на апараті Elecsys 2010. МЩКТ визначали з використанням двохенергетичного рентгенівського денситометра Prodigy (GE Medical systems, Lunar, model 8743, 2005). Рівні загального холестерину (ХС), ХС ліпопротеїнів низької густини в сироватці крові були вищими у порівнянні з нормами цільових значень для здорової популяції (до 5,0 і 3,0 ммоль/л відповідно) в усіх групах, однак вірогідно не відрізнялися між групами. У хворих з остеопорозом встановлено кореляційні зв'язки між рівнем <$Ebeta>-CTx та наявністю (r = 0,36; p << 0,05) й вираженістю (r = 0,33; p = 0,04) болю у грудному відділі, між рівнем загального кальцію та вираженістю болю в поперековому відділі (r = -0,32; p = 0,04). У пацієнток з остеопенією наявність болю у грудному відділі вірогідно корелювала з показниками тригліцеридів та ХС ліпопротеїнів дуже низької густини, а вираженість - із рівнем <$Ebeta>-CTx (p << 0,05). Наявність болю в поперековому відділі вірогідно корелювала з показниками P1NP, Ca, фосфору, тригліцеридів та ХС ліпопротеїнів дуже низької густини, а вираженість - з усіма маркерами ремоделювання (OC, <$Ebeta>-CTx, P1NP) та показником ХС ліпопротеїнів високої густини. У пацієнток з нормальною МЩКТ встановлено достовірні кореляційні зв'язки між наявністю болю в попереку та маркерами формування кісткової тканини (остеокальцин: r = -0,57, p << 0,05; P1NP: r = -0,44, p << 0,05), рівнем болю та коефіцієнтом атерогенності (r = 0,27; p = 0,02). Висновки: у жінок з остеопенією, на відміну від жінок з нормальною МЩКТ та остеопорозом, рівні тригліцеридів та ХС ліпопротеїнів дуже низької густини негативно корелюють із наявністю болю у грудному відділі та позитивно - у поперековому. Також у цих пацієнток встановлено зворотний зв'язок між рівнем ХС ліпопротеїнів високої густини та інтенсивністю болю у попереку за ВАШ.
  Повний текст PDF - 239.575 Kb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Поворознюк В.
  • Орлик Т.
  • Нішкумай О.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Поворознюк В. В. Роль дисліпідемії та біохімічних маркерів у формуванні вертебрального больового синдрому в жінок у постменопаузальний період залежно від мінеральної щільності кісткової тканини / В. В. Поворознюк, Т. В. Орлик, О. І. Нішкумай // Серце і судини. - 2015. - № 2. - С. 89-95. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/sis_2015_2_13.

    Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
    (cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  • Поворознюк Василь Валерійович (медичні науки)
  • Поворознюк Владислав Володимирович (1954–2021) (медичні науки)
  • Орлик Тетяна Василівна (медичні науки)
  • Нішкумай Ольга Іванівна (медичні науки)
  •   Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського