Наукова періодика України Сімейна медицина. Європейські практики


Жарінова В. Ю. 
Визначення факторів настання кардіоваскулярної смерті у віці до 80 років в осіб похилого віку з ішемічною хворобою серця / В. Ю. Жарінова, Г. П. Войнаровська, І. С. Шаповаленко, Л. О. Бодрецька, Ж. С. Бутинець, В. О. Табакович-Вацеба, В. О. Кузнєцова // Семейная медицина. - 2019. - № 3. - С. 68-73. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/simmed_2019_3_15
Мета дослідження - виявлення й аналіз факторів, які скорочують життя пацієнтів з ішемічною хворобою серця (ІХС). Проведено ретроспективне оцінювання історій хвороб 196 пацієнтів з ІХС, які проходили стаціонарне лікування у кардіологічному відділенні ДУ "Інститут геронтології імені Д. Ф. Чеботарьова НАМНУ" за період 1997 - 2017 рр. та досягли кінцевої точки. Усіх обстежених було вперше госпіталізовано в стаціонар та у подальшому спостережено з основним діагнозом ІХС: стабільна стенокардія напруження I - III ФК. Діагноз основного захворювання встановлювали на підставі загально-клінічних обстежень та спеціальних інструментальних і лабораторних методів відповідно до поточних рекомендацій з діагностики ІХС на етапі обстеження хворих. Спостереження за пацієнтами тривало від 5 до 20 років. Як кінцеву точку було взято кардіоваскулярну смерть. Хворі на ІХС, які не дожили до 80-річного віку, мали високу частоту основних факторів кардіоваскулярного ризику - КВР (у 100 % - артеріальну гіпертензію, у 17 % - цукровий діабет, у 42,2 % - куріння, у 80 % - гіперхолестеринемію), ніж хворі, які досягли 80-річного віку. Хворі обстежених груп вірогідно відрізнялися за рівнем судинорухової функції ендотелію, про що свідчить ПМ на піку реактивної гіперемії у пацієнтів 1-ї групи (<$E5,05~symbol С~0,8> мл/хв<^>*100) та у хворих 2-ї групи <$E7,7~symbol С~0,98> мл/хв<^>*100 (p << 0,05) відповідно. Це свідчить про виражену ендотеліальну дисфункцію у пацієнтів 1-ї групи. Також у хворих 1-ї групи рівень спонтанної агрегації становив <$E7,35~symbol С~1,11> %, у пацієнтів 2-ї групи - <$E4,7~symbol С~0,3> % (p << 0,05), АДФ індукованої агрегації тромбоцитів була вища у 1-й групі (<$E49,82~symbol С~7,1> %), ніж у 2-й групі (<$E30,9~symbol С~6,1> %), p << 0,05. Це свідчить про підвищення ризику наявності передумов до активації тромбоутворення дестабілізації перебігу ІХС. Згідно з побудовою рівняння логістичної регресії вагомий вплив на тривалість життя пацієнтів, які не дожили до 80 років, мали рівень глюкози, ПМмак, ФВ, спонтанну агрегацію. Для осіб, які дожили до 80 років і старше, показники ризику КВФ достовірно не асоціювалися з тривалістю життя. Пороговий рівень кривих Каплан - Мейєра, що мають прогностичне значення на тривалість життя у пацієнтів які не дожили до 80 років: глюкоза - 7,3 ммоль/л і вище, ПМ мак.пр.од. до 4,5 мл/хв<^>*100, спонтанна агрегація - 6,5 % і вище, ФВЛШ - до 38,5 %. Заключення: вивчення поширеності факторів КВР у різних групах засвідчило, що пацієнти 1-ї групи мали високу частоту основних факторів КВР. При цьому для 1-ї групи вагомий вплив на тривалість життя має рівень глюкози, ПМ мак, ФВ, спонтанна агрегація. Для осіб, які дожили до 80 років і старше, показники ризику КВФ достовірно не асоціювалися з тривалістю життя.
  Повний текст PDF - 447.605 Kb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Жарінова В.
  • Войнаровська Г.
  • Шаповаленко І.
  • Бодрецька Л.
  • Бутинець Ж.
  • Табакович-Вацеба В.
  • Кузнєцова В.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Жарінова В. Ю. Визначення факторів настання кардіоваскулярної смерті у віці до 80 років в осіб похилого віку з ішемічною хворобою серця / В. Ю. Жарінова, Г. П. Войнаровська, І. С. Шаповаленко, Л. О. Бодрецька, Ж. С. Бутинець, В. О. Табакович-Вацеба, В. О. Кузнєцова // Семейная медицина. - 2019. - № 3. - С. 68-73. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/simmed_2019_3_15.

    Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
    (cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  • Войнаровська Галина Петрівна (медичні науки)
  • Шаповаленко Ірина Сергіївна (медичні науки)
  • Бутинець Жанна Степанівна (медичні науки)
  • Табакович-Вацеба Вікторія Олександрівна (медичні науки)
  •   Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського