Наукова періодика України Сімейна медицина. Європейські практики


Михайловська Н. С. 
Клінічна ефективність застосування L-аргініну у хворих на ішемічну хворобу серця та метаболічний синдром / Н. С. Михайловська, І. О. Стецюк, Т. О. Кулинич, О. О. Лісова // Семейная медицина. - 2019. - № 2. - С. 59-65. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/simmed_2019_2_12
Мета дослідження - оцінювання клінічної ефективності екзогенного L-аргініну (саргін, виробництво ПАТ "Фармак", Україна) на тлі базисної терапії ішемічної хвороби серця (ІХС), коморбідної з метаболічним синдромом (МС), його вплив на вегетативні, електричні, ішемічні зміни міокарда та якість життя пацієнтів. До відкритого проспективного моноцентрового рандомізованого дослідження у паралельних групах було залучено 50 хворих на ІХС: стабільну стенокардію напруження II - III ФК із супутнім МС. Чоловіків було 18, жінок - 30, медіана віку становила 68,0 (60,0; 78,0) року. Усім хворим проводили комплексне клінічне обстеження відповідно до сучасних стандартів, оцінювання вегетативних та ішемічних порушень здійснювали за допомогою добового моніторування ЕКГ за Холтером, якості життя - за допомогою модифікованого Сіетлського опитувальника. Пацієнтів за методом блокової рандомізації було розподілено на 2 групи: 1-а група - 25 хворих, які одержували тільки базисну терапію; 2-а група - 25 хворих, яким додатково до базисної терапії призначали препарат екзогенного L-аргініну (саргін, виробництво ПАТ "Фармак") шляхом внутрішньовенної інфузії по 100 мл 1 раз на добу протягом 10 діб. Оцінювання ефективності та безпечності призначеного лікування проводили на 10 - 12-у добу від початку терапії. За результатами проведеного дослідження у групі хворих, які додатково до базисної терапії одержували препарат екзогенного L-аргініну (саргін, виробництво ПАТ "Фармак"), спостерігали достовірно нижчий рівень діастолічного артеріального тиску (на 7,50 %), ТГ (на 22,07 %) та достовірно вищий рівень ЛПВЩ (на 27,69 %) у порівнянні з хворими 1-ї групи (p << 0,05). За результатами добового моніторування ЕКГ у хворих 2-ї групи було виявлено вірогідно меншу кількість епізодів шлуночкової та надшлуночкової екстрасистолії, зменшення загальної тривалості депресії сегмента ST за добу (у 2,25 разу), тривалості її максимального епізоду (у 4 рази) та максимальної глибини депресії сегмента ST (на 19,57 %) у порівнянні з хворими 1-ї групи (p << 0,05). У хворих, які одержували терапію із включенням L-аргініну (саргін, виробництво ПАТ "Фармак"), спостерігали збільшення загальної активності вегетативної нервової системи (SDNNi) та нормалізацію симпатико-парасимпатичного балансу (співвідношення LF/HF) як у денний, так і в нічний періоди (p << 0,05); зменшення частоти розвитку нападів стенокардії (на 35,95 %: p << 0,05), вищі показники задоволеності лікуванням (на 16,89 %; p << 0,05) та його ефективності (на 9,39 %; p << 0,05) за результатами Сіетлського опитувальника. Заключення: додавання препарату L-аргініну (саргін, виробництво ПАТ "Фармак") до базисної терапії хворих на ІХС та МС сприяє покращенню клінічного перебігу захворювання, зменшенню вегетативних, аритмічних, ішемічних змін міокарда та поліпшенню якості життя пацієнтів. Одержані дані свідчать про доцільність включення екзогенного L-аргініну (саргін, виробництво ПАТ "Фармак") до базисного лікування ІХС, поєднаної з МС.
  Повний текст PDF - 910.83 Kb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Михайловська Н.
  • Стецюк І.
  • Кулинич Т.
  • Лісова О.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Михайловська Н. С. Клінічна ефективність застосування L-аргініну у хворих на ішемічну хворобу серця та метаболічний синдром / Н. С. Михайловська, І. О. Стецюк, Т. О. Кулинич, О. О. Лісова // Семейная медицина. - 2019. - № 2. - С. 59-65. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/simmed_2019_2_12.

    Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
    (cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  • Михайловська Наталія Сергіївна (медичні науки)
  • Кулинич Таміла Олегівна (медичні науки)
  • Лісова Оксана Олександрівна (медичні науки)
  •   Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського