Наукова періодика України Сімейна медицина. Європейські практики


Гаврилюк Г. О. 
Тромбоцитарна аутологічна плазма у лікуванні посттравматичного остеоартрозу та травми колінного суглоба: клінічні результати 12-місячного спостереження / Г. О. Гаврилюк // Семейная медицина. - 2018. - № 2. - С. 53-57. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/simmed_2018_2_11
Остеоартроз (ОА) є найбільш поширеною формою артриту у світі. У загальній структурі захворюваності частка ОА становить 12 %. Основною причиною розвитку вторинного ОА колінних суглобів (КС) у пацієнтів молодого віку є травматичне ушкодження, яке призводить до поступової деградації суглобового хряща з розвитком симптоматичного ОА у перші 3 - 5 років після травми. Мета дослідження - дослідити клінічну безпеку й ефективність тромбоцитарної аутологічної плазми (ТАП) у порівнянні зі стандартним лікуванням у пацієнтів молодого віку із симптоматичним посттравматичним ОА (ПТОА) КС та в ранній період після травми КС. У дослідження увійшли 122 пацієнта (середній вік - 34,81 +- 4,28 року), з яких 62 хворих із симптоматичним ПТОА (середній термін після травми - 46,87 +- 2,09 міс) та 60 - пацієнти у ранній період після травми КС, підтвердженого МРТ (середній термін після травми - 20,15 +- 1,72 доби). Пацієнтів з ПТОА та після травми КС було розподілено на 2 групи: 1-а група одержувала стандартне лікування (НПВС, фізичні є трави, комплексна фізіотерапія для пацієнтів з ПТОА та НПВС, комплексна фізіотерапія для пацієнтів з травмою КС), 2-а група - комбінація стандартного літування з курсом внутрішньосуглобових ін'єкцій ТАП. Ефективність лікування в обох групах оцінювали за стандартними рекомендованими шкалами (опитувальник KOOS - Knee injury and Osteoarthritis Outcome Score та VAS - Visual Analogue Scale) до початку лікування, через 2 та 4 тиж, а також через 6 та 12 міс. За результатами даного дослідження пацієнти бох груп з ПТОА продемонстрували позитивну динаміку клінічних проявів ОА та функціональної активності, що відобразилося на покращанні показників КООС. Проте пацієнти 2-ї групи, які одержували внутрішньосуглобові ін'єкції ТАП, продемонстрували кращі результати у порівнянні з 1-ю групою. За період спостереження в обох групах пацієнтів з травмою КС фіксували позитивну динаміку за всіма субшкалами КООС. Однак функціональний стан пацієнтів, які одержували внутрішньосуглобові ін'єкції ТАП мав більш швидку динаміку, що супроводжувалось достовірно значущими відмінностями показників під час повторних обстежень. Заключення: використання внутрішньосуглобових ін'єкцій тромбоцитарної аутологічної плазми у комплексному лікуванні симптоматичного посттравматичного остеоартрозу (ПТОА) КС, а також в ранній період після травми КС покращує як ранні, так й відданні результати лікування, надає змогу зменшити кількість загострень ПТОА КС протягом 12 міс.
  Повний текст PDF - 308.044 Kb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Гаврилюк Г.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Гаврилюк Г. О. Тромбоцитарна аутологічна плазма у лікуванні посттравматичного остеоартрозу та травми колінного суглоба: клінічні результати 12-місячного спостереження / Г. О. Гаврилюк // Семейная медицина. - 2018. - № 2. - С. 53-57. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/simmed_2018_2_11.

    Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
    (cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  • Гаврилюк Галина Олександрівна (медичні науки)
  •   Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського