Наукова періодика України Сімейна медицина. Європейські практики


Хіміон Л. В. 
Значення функціонального ниркового резерву при есенціальній артеріальній гіпертензії / Л. В. Хіміон, Л. С. Тимощук, М. О. Рибицька // Семейная медицина. - 2016. - № 4. - С. 81-84. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/simmed_2016_4_16
У структурі причин термінальної стадії хронічної хвороби нирок есенціальна артеріальна гіпертензія (ЕАГ) займає провідну роль. Одним із патогенетичних механізмів розвитку гіпертензивної нефропатії (ГН) є порушення внутрішньониркового кровотоку, що клінічно проявляється гіперфільтрацією. Мета дослідження - визначення частоти субклінічного ураження нирок у хворих на ЕАГ I стадії за допомогою методу водно-сольового навантаження та співставлення цих даних зі стандартними критеріями нефропатії у разі ЕАГ. Було обстежено 30 пацієнтів віком від 27-ми до 59-ти років із встановленим діагнозом ЕАГ I стадії, які не одержували медикаментозну терапію та не мали захворювання нирок. Середнє значення альбумін/креатинінового співвідношення хворих складало 15,12 +- 5,02 мг/г. За даними аналізу амбулаторних карток тривалість АГ не перевищувала 5 років. Усім пацієнтам проведено 24-годинний моніторинг артеріального тиску (АТ) та визначення функціонального ниркового резерву (ФНР) за методикою водно-сольового навантаження (згідно патенту України 42860). За результатами добового моніторингу АТ хворих було розподілено на 2 групи. У 1-у групу увійшли 22 (73,3%) пацієнти, яким було встановлено 1-й ступінь I стадію ЕАГ. У 2-у групу увійшли 8 (26,7 %) хворих, яким було встановлено 2-й ступінь ЕАГ. Субклінічне ураження нирок було встановлено у 8-ми (26,7 %) хворих у разі визначення за методом водно-сольового навантаження. ФНР був збережений у 22-х пацієнтів 1-ї групи (середнє значення 22,31 +- 3,9 %), та зниженим у 8-ми пацієнтів 2-ї групи (середнє значення 10 +- 2,01 %) (різниця між групами достовірна p << 0,05). Результати дослідження свідчать, що у разі зростання рівня АТ нирка починає втрачати фізіологічний резерв, а клінічно це можливо простежити під час переходу стану гіперфільтрації у гіпофільтрацію. У разі визначення ШКФ за формулою CKD - EPI достовірної розбіжності між групами виявлено не було. Заключення: АГ є актуальною проблемою і потребує постійної уваги з боку лікарів різного фаху, комплексного розв'язання проблем, що впливають на поширеність ураження нирок на доклінічній стадії ГН; ранніми критеріями ГН до розвитку мікроальбумінурії може бути гіперфільтрація, а також знижений ФНР; у пацієнтів із ЕАГ I стадії 2-м ступенем у порівнянні із пацієнтами з 1-м ступенем АГ ураження нирок спостерігається частіше і проявляється зниженим ФНР; використання методу водно-сольвого навантаження у пацієнтів з ЕАГ I стадії для оцінювання функціонального стану нирок надає змогу виявити субклінічне ураження нирок.
  Повний текст PDF - 144.828 Kb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Хіміон Л.
  • Тимощук Л.
  • Рибицька М.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Хіміон Л. В. Значення функціонального ниркового резерву при есенціальній артеріальній гіпертензії / Л. В. Хіміон, Л. С. Тимощук, М. О. Рибицька // Семейная медицина. - 2016. - № 4. - С. 81-84. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/simmed_2016_4_16.

    Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
    (cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  • Хіміон Людмила Вікторівна (медичні науки)
  • Тимощук Лілія Сергіївна (медичні науки)
  • Рибицька Марія Олександрівна (медичні науки)
  •   Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського