Наукова періодика України Сімейна медицина. Європейські практики


Тріщинська М. А. 
Судинорухова функція ендотелію та цереброваскулярна реактивність за початкових проявів хронічної ішемії мозку / М. А. Тріщинська, Ю. І. Головченко // Сімейна медицина. - 2016. - № 3. - С. 66-71. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/simmed_2016_3_17
Порушення судинорухової ендотеліальної функції відіграє важливу роль у патогенезі серцево-судинних захворювань. Мета дослідження - вивчення стану та характеру взаємозв'язків між судиноруховою функцією ендотелію та цереброваскулярною реактивністю у відповідь на функціональні навантажувальні тести (ФНТ) за початкових проявів хронічної ішемії головного мозку (ХІМ). У дослідженні взяли участь 172 особи (середній вік - 50,0 +- 0,45 року) з початковими проявами ХІМ. Пацієнтів було розподілено на 2 групи залежно від наявності нейровізуалізаційних змін у головному мозку. Хворі із судинними факторами ризику, відповідними клінічними проявами та без ознак ураження головного мозку ймовірно судинного генезу за даними нейровізуалізації увійшли до 1-ї групи (n = 85). Хворих 2-ї групи було розподілено на 2 підгрупи (А та Б) відповідно до наявності церебральної атрофії. Усім пацієнтам проводили загальноклінічне, клініко-неврологічне, клініко-інструментальні та клініко-лабораторні обстеження. З метою вивчення цереброваскулярної реактивності (ЦВР) проводили транскраніальне дуплексне сканування з використанням метаболічних та міогенних ФНТ різної спрямованості. Судинорухову функцію ендотелію оцінювали за вмістом у плазмі крові ендотеліну-1 (ЕТ-1) та нітриту. Визначення біохімічних маркерів судиннорухової функції ендотелію (рівнів нітриту та ЕТ-1 у плазмі крові) надало змогу виявити осіб із судиноруховою ендотеліальною дисфункцією (ЕД) та оцінити в них показники ЦВР. Було встановлено, що рівень ЕТ-1 з помірною щільністю зворотно та рівень нітриту був прямо пов'язаний з ІР у відповідь на метаболічні різнонаправлені ФНТ у каротидному басейні та вазодилататорні ФНТ у ВББ, а також з ІР у каротидному басейні міогенного характеру вазодилататорної спрямованості. Значущого зв'язку між коефіцієнтами варіабельності (КВ) та біохімічними маркерами ЕД виявлено не було (p >> 0,05). Заключення: більшість показників ЦВР, одержаних у ході протилежних за напрямком міогенних і метаболічних ФНТ, були в межах нормативних інтервалів, що свідчило про цілісність авторегуляторних систем і відповідало рівню мозкового кровотоку у гомеостатичному діапазоні. Наближення до нижньої межі авторегуляторного діапазону показників ЦВР в осіб із судиноруховою ендотеліальною дисфункцією свідчить про схильність до виснаження компенсаторних механізмів, спрямованих на стабілізацію мозкового кровотоку.
  Повний текст PDF - 160.02 Kb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Тріщинська М.
  • Головченко Ю.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Тріщинська М. А. Судинорухова функція ендотелію та цереброваскулярна реактивність за початкових проявів хронічної ішемії мозку / М. А. Тріщинська, Ю. І. Головченко // Сімейна медицина. - 2016. - № 3. - С. 66-71. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/simmed_2016_3_17.

    Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
    (cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  • Тріщинська Марина Анатоліївна (медичні науки)
  • Головченко Юрій Іванович (медичні науки)
  •   Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського