Наукова періодика України Сімейна медицина. Європейські практики


Климась І. В. 
Характеристика коморбідних станів у хворих на ревматоїдний артрит / І. В. Климась // Семейная медицина. - 2015. - № 3. - С. 219-222. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/simmed_2015_3_55
Розглянуто літературні дані та результати власних досліджень щодо характеристики й оцінки найбільш значущих та часто виявляємих коморбідних станів у хворих на ревматоїдний артрит (РА). За результатами дослідження, супутня патологія спостерігається більше ніж у половини хворих на РА. У порівнянні з групою контролю, в групі хворих на РА коморбідні стани достовірно перевищують частоту супутніх захворювань (<$Eroman p~<<~0,05): серцево-судинні захворювання (ССЗ) (ішемічна хвороба серця - 9,5 %, артеріальна гіпертензія - 37,3 %), патологія ГБС (жирова інфільтрація печінки - 61,1 %, холестероз жовчного міхура - 39,2 %, хронічний холецистит - 47,4 %, жовчнокам'яна хвороба - 8,3 %), метаболічні порушення (дисліпідемія - 60,3 %), автоімунний тиреоїдит - 27,7 %, захворювання верхніх відділів ТТ (виразкова хвороба шлунку та/або дванадцятипалої кишки - 4,76 %). Ураховуючи результати проведеного дослідження, виникає питання про те, як покращити цю ситуацію. Коморбідні стани у хворих на РА діагностуються часто, впливають на перебіг і прогноз РА. Отже, в клінічній практиці необхідно своєчасно виявляти коморбідні стани у хворих на РА та під час складання плану лікування та моніторингу враховувати їх наявність, оскільки супутня патологія суттєво погіршує прогноз основного захворювання, впливає на ефективність і переносимість базисної терапії. Нові протиревматичні препарати, що застосовують останнім часом, можуть значуще зменшувати активність РА. У майбутньому найбільш привабливими виявляться ті препарати, які зможуть не тільки зменшувати активність РА, а й будуть знижувати ризик розвитку будь-яких супутніх хвороб, ураховуючи те, що половина пацієнтів з РА мають 2 і більше коморбідних станів. Необхідно враховувати вплив препаратів базисної терапії РА на різноманітні супутні захворювання, що вимагає ретельного розроблення дизайну досліджень, багаторічного спостереження. Одним із завдань для лікаря-ревматолога під час консультування та лікування хворих на РА має стати періодичне проведення оцінювання супутніх захворювань у хворих на РА. Ця робота має здійснюватися у співпраці з сімейними лікарями та іншими спеціалістами, що спостерігають хворого на РА. Таким чином, ведення хворих на РА вимагає міждисциплінарного підходу та взаємодії між лікарями різних спеціальностей.
  Повний текст PDF - 181.723 Kb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Климась І.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Климась І. В. Характеристика коморбідних станів у хворих на ревматоїдний артрит / І. В. Климась // Семейная медицина. - 2015. - № 3. - С. 219-222. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/simmed_2015_3_55.

    Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
    (cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  • Климась Ірина Валентинівна (медичні науки)
  •   Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського