Наукова періодика України Сімейна медицина. Європейські практики


Гільфанова А. М. 
Позалікарняна пневмонія у дітей до 5 років: індивідуальні фактори ризику, можливості профілактики, підходи до емпіричної антибактеріальної терапії / А. М. Гільфанова // Семейная медицина. - 2014. - № 6. - С. 142-146. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/simmed_2014_6_34
Наведено фактори ризику позалікарняної пневмонії (ПП), частота носійства Streptococcus pneumoniae та Haemophilus influenzae типу b, основних бактеріальних збудників пневмонії, обгрунтовано доцільність використання вакцин проти пневмокока для профілактики пневмоній у дітей та запропоновані підходи до емпіричної терапії ПП. У дослідженні взяли участь 900 здорових дітей від 6 міс до 5 років. Були проаналізовані демографічні, клінічні та соціальні характеристики, уточнені дані про перенесені епізоди пневмонії. Визначали рівень назофарингеального носійства пневмокока, його серотиповий репертуар та чутливість до антибіотиків, а також колонізацію носоглотки Н. influenzae типу b. У віці до 5 років 12,6 % дітей хоча б один раз хворіють на пневмонію. Факторами ризику ПП були вік, виховання в дитячому колективі (особливо протягом перших 6 міс), хронічні хвороби легенів, імунодефіцит, поліноз, гострий середній отит в анамнезі. Відзначали високу частоту назофарингеального носійства основних бактеріальних збудників ПП, S. pneumoniae та Haemophilus influenzae типу b, 50,4 та 7,6 % відповідно. Штами пневмококів, виділених з носоглотки, відзначались підвищеною резистентністю до антимікробних препаратів: ципрофлоксацину (100 %), котримоксазолу (48 %), еритроміцину (33 %) та азитроміцину (33 %), амоксициліну/клавуланату (33 %), пеніциліну (20 %), цефуроксиму (12 %), левофлоксацину (10 %), хлорамфеніколу (9,5 %), ванкоміцину (6,7 %), цефотаксиму (2 %), цефтриаксону (1 %), меропенему (0,5 %). Висновки: своєчасна вакцинація залишається єдиною розумною альтернативою профілактики пневмонії у дітей. Для емпіричної антибактеріальної терапії ПП доцільно використовувати амоксициліну/клавуланат у високодозованому режимі та пероральні форми цефалоспоринів (цефуроксим). Використання еритроміцину та азитроміцину є невиправданим через високий рівень резистентності (33 %) до них пневмокока. У разі клінічної неефективності емпіричної антибіотикотерапії ПП цефотаксим, цефтриаксон, ванкоміцин та меропенем можна розглядати як вдалу альтернативу для лікування через високу антипневмококову активність - 97,8, 98,5, 93,3 та 99,5 % відповідно.
  Повний текст PDF - 333.945 Kb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Гільфанова А.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Гільфанова А. М. Позалікарняна пневмонія у дітей до 5 років: індивідуальні фактори ризику, можливості профілактики, підходи до емпіричної антибактеріальної терапії / А. М. Гільфанова // Семейная медицина. - 2014. - № 6. - С. 142-146. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/simmed_2014_6_34.

    Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
    (cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  • Гільфанова Анна Михайлівна (медичні науки)
  •   Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського