Наукова періодика України Системні дослідження та інформаційні технології


Переверза К. В. 
Методологія побудови сценаріїв розвитку складних соціальних систем із використанням морфологічного та SWOT-аналізу. Частина 2 / К. В. Переверза // Системні дослідження та інформаційні технології. - 2013. - № 1. - С. 135-140. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/sdtit_2013_1_16
Наведено методологію побудови сценаріїв розвитку складних соціальних систем. Запропонована методологія складається із дев'яти кроків, для кожного з яких описано методи, характер вхідної та вихідної інформації, практичні рекомендації. Описано процедури одержання від експертів інформації щодо ключових змінних системи, рушійних сил, що впливають на неї, майбутніх станів рушійних сил та їх взаємоузгодженості. Для вибору ключових змінних системи пропонується підхід на основі SWOT-аналізу; для генерації множини сценаріїв - використовувати морфологічний аналіз. Побудований із використанням морфологічного аналізу сценарний простір скорочується в результаті аналізу взаємоузгодженості станів рушійних сил. Для аналізу сценарного простору в загальному вигляді пропонується декілька підходів, проте ця задача залишається відкритою і є перспективною для подальшого дослідження.Розглянуто приклад практичного застосування методології побудови сценаріїв розвитку складних соціальних систем, описаної у першій частині роботи. У якості системи для дослідження обрано систему теплопостачання середньостатистичного українського міста. Систему теплопостачання проаналізовано в контексті сталого розвитку. Описано результати застосування кожного кроку запропонованої методології. На основі аналізу зібраної інформації про систему теплопостачання проведено аналіз її поточного стану та обрано ключові змінні системи. Із множини рушійних сил, що впливають на систему, обрано дві ключові невизначеності. Для кожної з них визначено по два можливих у майбутньому стани. Таким чином побудовано сценарний простір із чотирьох елементів. Кожен із побудованих сценаріїв детально проаналізовано на внутрішню узгодженість, вплив на ключові змінні та сталий розвиток системи в цілому. Розглянуто перспективність підходу із участю представників залучених сторін. Такий підхід дозволяє підвищити сприйняття та ефективність рішень, що приймаються за результатами сценарного дослідження. Інтеграція цього підходу до запропонованої методології сприятиме підвищенню її застосовності для розробки стратегічних рішень.
  Повний текст PDF - 404.195 Kb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Переверза К.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Переверза К. В. Методологія побудови сценаріїв розвитку складних соціальних систем із використанням морфологічного та SWOT-аналізу. Частина 2 / К. В. Переверза // Системні дослідження та інформаційні технології. - 2013. - № 1. - С. 135-140. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/sdtit_2013_1_16.

      Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського