Наукова періодика України Сучасні досягнення геодезичної науки та виробництва


Тревого І. 
До точності кутових вимірювань цифровими теодолітами / І. Тревого, А. Вовк, С. Лісняков // Сучасні досягнення геодезичної науки та виробництва. - 2019. - Вип. 2. - С. 40-44. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/sdgn_2019_2_9
Мета роботи - постановка експерименту та дослідження доцільності використання перестановок лімба під час вимірювання кутів методом кругових прийомів цифровими теодолітами. Вимірювання горизонтальних кутів у геодезичних мережах згущення та інженерно-геодезичних мережах здійснюють методом кругових прийомів, якщо напрямків більше від двох. Важливо, щоб вимірювання кутів велись за сприятливих умов, коли зображення візирних цілей спокійні або слабкко коливаються. Сьогодні фірми-виробники різних країн світу випускають багато цифрових теодолітів, переважно реалізованих у електронних тахеометрах (ЕТ), із різними системами визначення кутових величин. Здебільшого цифрові теодоліти (ЕТ) поділяють за точністю на прецизійні (с.к.п. кута << 1") і точні (с.к.п. кута до 5"). Точність вимірювання залежить від впливу низки похибок, серед яких інструментальні, похибки оператора та похибки зовнішнього середовища. Перехід від оптико-механічних теодолітів до цифрових не передбачає зменшення впливу інструментальних похибок чи їх повне усунення, тому постає питання про доцільність вимірювання кутів лише з однієї установки лімба і про те, наскільки доцільно використовувати перестановки лімба під час вимірювання кутів методом кругових прийомів. Вплив і кількість інструментальних похибок із появою цифрових теодолітів (ЕТ) не зменшились, а похибок оператора стало дещо менше, оскільки відлік здійснюється без його участі, автоматично. Похибки зовнішнього середовища залишаються і їх вплив зменшити складно. Вимірювання кутомірної частини цифрового теодоліта (ЕТ) автоматизовані, а результати візуалізуються на дисплеї. Оператор здійснює центрування, встановлює прилад у робочий стан і виконує візування. Отже, потрібно дослідити доцільність використання методу кругових прийомів для вимірювання горизонтальних кутів цифровими теодолітами (ЕТ). Для проведення експерименту відібрано кілька найпоширеніших сучасних цифрових теодолітів (ЕТ) різних фірм-виробників і модифікацій. Вимірювання виконували за двома програмами у 6 прийомів. Для семи цифрових теодолітів (ЕТ) виконано вимірювання горизонтального кута, проаналізовано та оцінено точність отриманих результатів, здійснено їх нормалізацію та кореляційне опрацювання результатів дослідження. Сучасні геодезичні прилади, зокрема цифрові теодоліти (ЕТ), сьогодні застосовують у багатьох галузях геодезії, будівництва, економіки та оборони країни. Головною перевагою використання сучасних цифрових теодолітів (ЕТ) є їх висока точність та те, що вони можуть здійснювати поставлені завдання в автоматичному або напівавтоматичному режимах за мінімальної участі оператора в процесі керування. Однак результати вимірювань залежать від впливу похибок, особливо інструментальних. Тому актуальне підвищення точності вимірювання горизонтальних кутів цифровими теодолітами методом кругових прийомів, що доведено в цьому дослідженні.
  Повний текст PDF - 186.988 Kb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Тревого І.
  • Вовк А.
  • Лісняков С.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Тревого І. До точності кутових вимірювань цифровими теодолітами / І. Тревого, А. Вовк, С. Лісняков // Сучасні досягнення геодезичної науки та виробництва. - 2019. - Вип. 2. - С. 40-44. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/sdgn_2019_2_9.

      Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського