Наукова періодика України Сучасні досягнення геодезичної науки та виробництва


Четверіков Б. 
Методика визначення розливів нафти в Керченській протоці за різночасовими космічними знімками / Б. Четверіков, О. Корнієнко, О. Сорока, В. Кілару // Сучасні досягнення геодезичної науки та виробництва. - 2019. - Вип. 2. - С. 67-71. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/sdgn_2019_2_13
Мета роботи - ознайомлення з методикою супутникового моніторингу розливів нафти на морській поверхні, формування вмінь та навичок виявлення наявності змін на різночасових космічних знімках для певної території за допомогою модуля DeltaCue ПП Erdas Imagine. Наведена технологічна схема передбачає використання двох незалежних методик опрацювання різночасових космічних знімків для визначення площі розливу нафти в Керченській протоці та порівняння результатів. Перша методика - це застосування модуля визначення змін об'єктів DeltaCue, що входить до комплекту програмного забезпечення Erdaslmagine. Цей модуль передбачає опрацювання знімків до та після події. Для опрацювання даних можна використовувати 3 фільтри: спектральну сегментацію, неправильну реєстрацію пікселів пари зображень і просторову фільтрацію. Друга використана методика - неконтрольована класифікація за алгоритмом ISODATA. Спочатку класифіковано знімок до розливу нафти, а потім після розливу. Зі знімком після розливу здійснено 6 ітерацій, поки не згрупували класи до двох: розлив і всі інші. Після цього результати експортовано у векторний формат, де визначено відмінності знімків у місці розливу. Отримані дані порівняно і визначено, що методика з використанням модуля DeltaCue дала кращий результат та її доцільніше застосовувати для таких робіт. У результаті досліджень визначено площі розливів нафти в Керченській протоці у 2007 р. Використовуючи модуль DeltaCue програмного пакета Erdas Imagine, одержали площу 30 918,4 км<^>2, а здійснивши неконтрольовану класифікацію знімків, - площу розливу нафти 29 717,5 км<^>2. Проаналізувавши отримані результати, можна зробити висновок, що для таких досліджень ефективніше використовувати модуль DeltaCue, оскільки у разі неконтрольованої класифікації частина пікселів реєструється помилково. Наукова новизна. У дослідженнях використано загальновідомі методики, а наукова новизна полягає саме в їх порівнянні на прикладі техногенної катастрофи. Використовуючи ці методики, можна визначити наслідки різних стихійних і техногенних лих і з'ясувати, яка з них краще підходить для того чи іншого випадку.
  Повний текст PDF - 310.443 Kb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Четверіков Б.
  • Корнієнко О.
  • Сорока О.
  • Кілару В.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Четверіков Б. Методика визначення розливів нафти в Керченській протоці за різночасовими космічними знімками / Б. Четверіков, О. Корнієнко, О. Сорока, В. Кілару // Сучасні досягнення геодезичної науки та виробництва. - 2019. - Вип. 2. - С. 67-71. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/sdgn_2019_2_13.

      Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського