Наукова періодика України Наука та інновації


Poliakova O. Yu. 
Forecast of Biotechnology Trends in the World and in Ukraine Based on Analysis of Publications and Patents / O. Yu. Poliakova, V. O. Shlykova, I. Yu. Buntov // Наука та інновації. - 2019. - Т. 15, № 1. - С. 31-49. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/scinn_2019_15_1_4
Сучасні біотехнології є однією з найбільш пріоритетних галузей національної економіки розвинених країн. Успішне управління розвитком технологій вимагає об'єктивного аналізу результатів наукових досліджень та їх прогнозування. Відповідність рівня технологічного розвитку країни світовим тенденціям відіграє важливу роль у забезпеченні конкурентоспроможності її економіки. Мета роботи - визначення тенденцій наукових досліджень і розробок у галузі біотехнологій та їх відмінностей в світі й Україні. Бібліометричний та патентний аналіз використано як найпоширеніші інструменти аналізу поточного стану, перспективних напрямів наукових досліджень і комерціалізації їх результатів. Аналіз світових та українських тенденцій публікаційної та патентної активності у сфері біотехнології за 2000 - 2015 рр., а також прогнозування на 2016 - 2019 рр. з використанням трендових моделей. Аналіз здійснено на основі публікацій, пов'язаних з біотехнологіями, що містяться на порталі SCImago Journal & Country Rank, у базі Science Direct та реферативній базі даних Національної бібліотеки України ім. В. І. Вернадського, а також патентів з бази даних World Intellectual Proper ty Organization. Прогнозування демонструє тенденцію до збільшення обсягу публікацій та патентів у галузі біотехнології у світі в найближчі роки. За всіма напрямами біотехнології питома вага українських публікацій у світовому просторі біотехнологічних наукових досліджень є вкрай малою. Серед аналізованих напрямів найбільша прогнозована питома вага публікацій українського походження у міжнародних базах визначена за напрямом "Матеріалознавство - біоматеріали" і становить 0,3 % у загальносвітовому масштабі. Патентування українських розробок на міжнародному рівні, за умов збереження наявного тренду, також залишатиметься на дуже низькому рівні, а саме 0,05 % у світовому масштабі. Лідерство за цим напрямом зберігатиметься за Китаєм та США із частками 33,1 та 24,9 % відповідно, загальна кількість патентів країн ЄС становитиме близько 18,1 %. Висновки: на сьогодні Україна має певні переваги у розвитку біотехнологій у галузі сільського господарства, які можуть стати основою для розвитку біоекономіки країни. Отже, в аграрній сфері необхідною є державна підтримка впровадження наявних розробок шляхом заохочення бізнесової діяльності. У той же час у медицині спостерігається значне відставання від провідних країн світу, тому зусилля держави повинні зосереджуватися на підтримці проведення досліджень у цій галузі та доведення розробок до стадії готовності для патентування.
  Повний текст PDF - 497.003 Kb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Poliakova O.
  • Shlykova V.
  • Buntov I.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Poliakova O. Yu. Forecast of Biotechnology Trends in the World and in Ukraine Based on Analysis of Publications and Patents / O. Yu. Poliakova, V. O. Shlykova, I. Yu. Buntov // Наука та інновації. - 2019. - Т. 15, № 1. - С. 31-49. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/scinn_2019_15_1_4.

      Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського