Наукова періодика України Радіофізика і радіоастрономія


Кугай Н. В. 
Щодо питання вибору моделі слабких міжпланетних мерехтінь радіовипромінювання космічних джерел в діапазоні 8÷80 МГц / Н. В. Кугай, М. М. Калініченко // Радіофізика і радіоастрономія. - 2019. - Т. 24, № 2. - С. 117-128. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/rphra_2019_24_2_4
Мета роботи - огляд моделей поширення електромагнітних хвиль у випадково-неоднорідних середовищах стосовно визначення можливості їх використання для опису слабких міжпланетних мерехтінь радіовипромінювання космічних джерел в діапазоні <$E 8~symbol Ш~80> МГц, а також оцінка умов застосовності моделей для цього випадку та порівняння спектрів мерехтінь, розрахованих на основі різних моделей. На основі наукових публікацій розглянуто задачу поширення радіовипромінювання космічних джерел з частотою в діапазоні від 8 до 80 МГц в міжпланетній плазмі в режимі слабкого розсіяння (великі елонгації). Показано етапи розв'язування задачі, коли шляхом врахування певних обмежень виконується поступовий перехід від рівнянь Максвелла до більш простого параболічного рівняння. Розглянуто основні наближені методи розв язування параболічного рівняння (метод плавних збурень, метод інтегралів уздовжтраєкторій, метод фазового екрана). Виконано оцінку умов застосовності самого параболічного рівняння й перелічених вище методів знаходження його наближених розв'язків. Показано, що саме параболічне рівняння і зазначені вище методи знаходження його наближених розв'язків можуть використовуватися у випадку задачі поширення радіовипромінювання космічних джерел з частотою в діапазоні від 8 до 80 МГц в міжпланетній плазмі в режимі слабкого розсіяння. Для кожного методу наведено взяті з літературних джерел вирази для спектру мерехтінь. Шляхом розрахунку доведено, що в режимі слабкого розсіяння методи плавних збурень, інтегралів вздовж траєкторій і фазового екрану дають близькі спектри мерехтінь. Невеликою зміною параметрів міжпланетної плазми можливо сумістити кожен модельний спектр з експериментальним, але такі варіації модельного спектру будуть порядку похибки одержання експериментального спектру, яка при звичайній статистиці спостережень міжпланетних мерехтінь в діапазоні <$E 8~symbol Ш~80> МГц становить <$E 10~symbol Ш~20> %. Висновок: три методи: метод плавних збурень, метод інтегралів уздовж траєкторій, метод фазового екрана (із застереженням) - можуть бути застосовані для моделювання слабких міжпланетних мерехтінь радіовипромінювання космічних радіоджерел в діапазоні <$E 8~symbol Ш~80> МГц.
  Повний текст PDF - 1.599 Mb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Кугай Н.
  • Калініченко М.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Кугай Н. В. Щодо питання вибору моделі слабких міжпланетних мерехтінь радіовипромінювання космічних джерел в діапазоні 8÷80 МГц / Н. В. Кугай, М. М. Калініченко // Радіофізика і радіоастрономія. - 2019. - Т. 24, № 2. - С. 117-128. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/rphra_2019_24_2_4.

    Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
    (cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  • Калініченко Микола Миколайович (фізико-математичні науки)
  •   Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського