Наукова періодика України Радіоелектроніка, інформатика, управління


Молодецька-Гринчук К. В. 
Метод виявлення ознак інформаційних впливів у соціальних інтернет-сервісах за змістовними ознаками / К. В. Молодецька-Гринчук // Радіоелектроніка, інформатика, управління. - 2017. - № 2. - С. 117-126. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/riu_2017_2_15
Сьогодні соціальні Інтернет-сервіси перетворилися на ефективний інструмент комунікації між учасниками віртуальних спільнот - акторами. З огляду на високу швидкість поширення контенту, транскордонність процесів взаємодії акторів, наявність засобів для їх організації у групи, соціальні-Інтернет сервіси можуть застосовуватися як дієвий засіб проведення інформаційних операцій проти людини, суспільства, держави. В процесах комунікації акторів у віртуальних спільнотах найчастіше використовується текстовий контент. Розроблення ефективних алгоритмів функціонування системи забезпечення інформаційної безпеки держави для вирішення проблеми моніторингу текстового контенту соціальних Інтернет-сервісів є актуальним теоретико-прикладним завданням. Мета роботи - обгрунтування й розроблення методу виявлення інформаційних впливів у соціальних Інтернет-сервісах за змістовними ознаками для підвищення ефективності системи забезпечення інформаційної безпеки держави. Розроблений метод грунтується на сучасних підходах до інтелектуального аналізу текстового контенту - латентно-семантичному індексуванню і семантичному аналізі на базі онтологій. В результаті латентно-семантичного індексування відбирається релевантний заданій тематиці текстовий контент на основі його змісту і без врахування щільності ключових слів. На етапі семантичного аналізу реалізовано процедури подальшого виявлення небезпечних семантичних конструкцій у відібраному текстовому контенті. У випадку детектування суперечливих фрагментів текстового контенту і онтології та після їх аналізу експертами виконується наповнення онтологічних баз знань шаблонами загроз інформаційній безпеці у соціальних Інтернет-сервісах. Таким чином, комбінація методів латентно-семантичного індексування і семантичного аналізу забезпечує взаємну компенсацію їх недоліків та виявлення прихованих залежностей між мовними одиницями. Висновки: завдяки розробленому методу виявлення ознак інформаційних впливів у соціальних Інтернет-сервісах автоматизуються процедури ідентифікації у віртуальних спільнотах інформаційних операцій, направлених проти інформаційної безпеки людини, суспільства, держави. Застосування запропонованого методу виявлення ознак інформаційних впливів дозволяє підвищити ефективність і швидкодію системи забезпечення інформаційної безпеки держави в соціальних Інтернет-сервісах як складової національної безпеки України.
  Повний текст PDF - 1.113 Mb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
 • Молодецька-Гринчук К.

 • Бібліографічний опис для цитування:

  Молодецька-Гринчук К. В. Метод виявлення ознак інформаційних впливів у соціальних інтернет-сервісах за змістовними ознаками / К. В. Молодецька-Гринчук // Радіоелектроніка, інформатика, управління. - 2017. - № 2. - С. 117-126. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/riu_2017_2_15.

  Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
  (cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
 • Молодецька Катерина Валеріївна (1985–) (фізико-математичні науки)
 •   Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
   
  Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
  Пам`ятка користувача

  Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського