Наукова періодика України Розведення і генетика тварин


Передрій М. М. 
Каріотипова мінливість корів української червоно-рябої молочної породи з різною відтворною здатністю / М. М. Передрій, В. В. Дзіцюк // Розведення і генетика тварин. - 2017. - Вип. 53. - С. 235-240. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/rgt_2017_53_35
Представлено результати досліджень спектру та частоти хромосомних порушень у корів із різними показниками відтворної здатності та з різним ступенем інбридингу і за різних біотехнологічних способів одержання їх батьків-плідників. Експериментально встановлено особливості каріотипової мінливості корів із різною відтворною здатністю. Виявлено асоціацію високої каріотипової нестабільності у корів із проявом порушень репродуктивної системи. Дослідження каріотипу корів різного ступеня спорідненості показало, що в корів із порушеною відтворною здатністю незалежно від ступеня їх спорідненості частота клітин із хромосомами, які мають структурні аберації, на 4,2 - 3,5 % більша (Р > 0,999), ніж у корів із відтворною функцією в нормі. Встановлено індивідуальну мінливість за частотою клітин із хромосомними абераціями у дочок 11-ти племінних бугаїв, з яких вищою частота структурних порушень хромосом була у корів із мертвонародженнями та викиднями. Одержано нові експериментальні дані щодо особливостей каріотипової мінливості корів молочного напряму продуктивності у зв'язку зі способом одержання їх батьків-бугаїв. Не виявлено достовірної різниці за частотою клітин з абераціями між дочками бугаїв-ембріотрансплантантів і дочками бугаїв від штучного осіменіння, за винятком показника асинхронності розходження центромерних районів хромосом (АРЦРХ), який достовірно вищий у потомків бугаїв-ембріотрансплантантів (Р > 0,999), що свідчить про тенденцію у них до нестабільності каріотипу. Аналіз гематологічних показників показав, що кількість еритроцитів і лейкоцитів та показник гемоглобіну у досліджених тварин коливається у вузьких межах і суттєво не відрізняється. Середні значення індексів ядерцеорганізуючих районів (ЯОР) як маркерів оцінки життєздатності тварин показують зменшення показника з 2,79 ± 0,08 у корів без відхилень у відтворній функції до 2,00 ± 0,1 у корів із випадками мертвонароджень і викиднів. Установлено прямі корелятивні зв'язки між основними показниками відтворної здатності та частотою хромосомних аберацій у корів усіх дослідних груп.
  Повний текст PDF - 478.57 Kb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Передрій М.
  • Дзіцюк В.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Передрій М. М. Каріотипова мінливість корів української червоно-рябої молочної породи з різною відтворною здатністю / М. М. Передрій, В. В. Дзіцюк // Розведення і генетика тварин. - 2017. - Вип. 53. - С. 235-240. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/rgt_2017_53_35.

      Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського