Наукова періодика України Регіональна економіка


Сухіна О. М. 
Методологічний підхід до визначення розміру екологічної ренти / О. М. Сухіна // Регіональна економіка. - 2018. - № 1. - С. 85-93. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/regek_2018_1_11
У провідних зарубіжних країнах з розвинутою гірничодобувною промисловістю жителі є громадянами-рантьє. Угода про асоціацію між Україною та ЄС спонукає Уряд України до скорочення бідності. Тому необхідно оптимізувати механізм вилучення гірничої ренти та її справедливого розподілу між власником надр - українським народом - і надрокористувачами. Розкрито сутність оригінальної авторської методології визначення розміру диференціальної гірничої ренти для встановлення адекватних сучасним економічним реаліям розмірів рентних платежів за користування надрами для видобування корисних копалин, а також економічний механізм чесного розподілу гірничої ренти. Доведено наявність значного неврахованого потоку коштів, який повинен стати базою для відродження нашої держави і перетворення кожного українця на громадянина-рантьє. Для цього необхідно формувати нову систему вилучення гірничої ренти, в основі якої було б оподаткування надприбутку надрокористувачів - надлишку, тобто різниці між прибутком, одержаним надрокористувачем, і середньонормальним прибутком по галузі у добувній промисловості. На розвиток теорії ренти розроблено методологічний підхід до визначення розміру диференціальної гірничої ренти, алгоритм і авторську методологію визначення розміру диференційованих рентних платежів за користування надрами для видобування корисних копалин, яка враховує гірничо-геологічні та інші умови видобування корисних копалин, економічний механізм вилучення гірничої ренти у надрокористувачів, що складає наукову новизну даного дослідження. Тоді рента відповідатиме суті ренти, тобто враховуватиме гірничо-геологічні та інші умови видобування корисних копалин, кон'юнктуру ринку, а також певною мірою ступінь ризику. Коли погіршуються умови видобування, вичерпуються запаси корисних копалин, підвищується собівартість їх видобування, зменшується прибуток, тоді надрокористувачі повинні сплачувати менші податки. Розрахунки, проведені в рамках дії запропонованого механізму, дозволяють визначити, які саме залізодобувні підприємства України повинні сплачувати гірничу ренту. Впровадження авторської методології дозволить зберегти функцію ренти як економічного інструменту регулювання гірничих відносин у сфері надрокористування, сприятиме тому, що "запрацює" ст. 13 Конституції України, а також формуванню інституту громадянської власності на мінерально-сировинні ресурси та фонду громадянських дивідендів.
  Повний текст PDF - 491.493 Kb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
 • Сухіна О.

 • Бібліографічний опис для цитування:

  Сухіна О. М. Методологічний підхід до визначення розміру екологічної ренти / О. М. Сухіна // Регіональна економіка. - 2018. - № 1. - С. 85-93. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/regek_2018_1_11.

  Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
  (cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
 • Сухіна Олена Миколаївна (економічні науки)
 •   Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
   
  Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
  Пам`ятка користувача

  Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського