Наукова періодика України Радіоелектронні і комп’ютерні системи


Доценко С. І. 
Принцип функціональної самоорганізації діяльності інтелектуальних систем / С. І. Доценко // Радіоелектронні і комп’ютерні системи. - 2019. - № 2. - С. 18-28. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/recs_2019_2_5
У класичній кібернетиці сформовано п'ять принципів самоорганізації кібернетичних систем у формі двох гіпотез Н. Вінера та трьох гіпотез У. Р. Ешбі. Основну увагу при розвитку теорії функціональної системи приділено її аналізу як цілісної одиниці, та формуванню на її основі теорій інтелектуальних систем. В той же час поза увагою залишилося дослідження принципу дії механізму забезпечення відповідності отриманого результату та встановленого для нього проекту. Механізм забезпечення відповідності, який сформовано у складі функціональної системи, реалізується на основі принципу самоорганізації діяльності функціональної системи на етапі реалізації проекту майбутнього результату за рахунок подвійного послідовного зворотного зв'язку через механізм "Акцептору результатів дії". На основі цього принципу можливо сформулювати закон самоорганізації інтелектуальної системи у наступній формі. Для функціональної самоорганізації інтелектуальної системи на основі механізму забезпечення відповідності отриманого результату діяльності та його проекту, у контур зворотного зв'язку необхідно включати "Акцептор результату дії" для співставлення результату дії, проекту майбутнього результату дії та команди на управління. Сформовані в класичній кібернетиці принципи самоорганізації виявилися за змістом елементами з'ясованого єдиного принципу самоорганізації діяльності функціональних систем. Здійснено саме усвідомлення смислу знань про існуючі у теорії функціональних систем та теорії діалогових систем управління два послідовних контури зворотного зв'язку та механізм їх поєднання через "Акцептор результатів дії". Саме завдяки цим контурам реалізується принцип самоорганізації діяльності, який так завзято шукали засновники класичної кібернетики і від якого відмовилися у технічній кібернетиці. Задача ж формування цілі діяльності може бути вирішеною шляхом пізнання механізму формування проекту майбутнього результату на основі евристичної самоорганізації для фізіологічних та кібернетичних систем. Вирішення цієї задачі забезпечить формування "розумних речей" в Індустрії 5.0. Адже "розумні речі" повинні бути "інтелектуальними".
  Повний текст PDF - 795.62 Kb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Доценко С.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Доценко С. І. Принцип функціональної самоорганізації діяльності інтелектуальних систем / С. І. Доценко // Радіоелектронні і комп’ютерні системи. - 2019. - № 2. - С. 18-28. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/recs_2019_2_5.

    Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
    (cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  • Доценко Сергій Ілліч (1954–) (технічні науки)
  •   Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського