Наукова періодика України Радіоелектронні і комп’ютерні системи


Доценко С. І. 
Принцип цілісної організації інтелектуальних систем / С. І. Доценко // Радіоелектронні і комп’ютерні системи. - 2019. - № 1. - С. 4–16. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/recs_2019_1_3
Сформовано антиномію поділу інтелектуальної системи на частини, а саме: інтелектуальна система є організованим цілим, яке сформовано щонайменше з двох частин; для інтелектуальної системи, як організованого цілого, неможливим є поділ на управляючу частину (систему управління) та частину якою управляють. Встановлено, що антиномія поділу інтелектуальної системи на частини породжена тим, що традиційно систему управління та об'єкт управління розглядають окремо. Тому розглядається саме система, а не організоване ціле. Визначено роль теорії функціональних систем у розвитку кібернетичних систем як інтелектуальних систем. Дана теорія є основою для розробки інтелектуальних систем А. В. Чечкіним, К. О. Пупковим та іншими авторами. З іншого боку М. Й. Мельцером розробляється теорія діалогових систем для управління виробничими підприємствами, основою якої є математична теорія систем. Показано, що архітектури функціонального представлення для цих систем подібні. Подібність визначається на основі задачного підходу. З одного боку існує взаємне невизнання результатів наукових шкіл фізичної та технічної кібернетик, а з іншого боку подібність отриманих результатів. Встановлено, що методологічною основою цілісного підходу є задачний підхід до формування вирішуючої системи, який розроблено в теорії діалогового управління виробництвом. Для цього до складу вирішуючої системи попередньо необхідно включити блок "Діяльність по отриманню результату" для перетворення її в інтелектуальну систему. Методологічною основою системного підходу є функціональний підхід до формування систем. Основний урок кризи класичної кібернетики щодо організаційного принципу для двох частин організованого цілого полягає у встановленні діалектичної єдності понять у формі "загальне" поняття та "конкретне" поняття для результатів вирішення задач в управляючій системі та об'єкті управління. Таким чином формується діалектично організоване ціле. Проаналізовано вплив дослідження інтелектуальних систем на розвиток методологічних основ платформи індустрії 4.0. Наступна задача, яка потребує свого вирішення, полягає у формуванні принципу функціональної самоорганізації, який є основою формування механізму забезпечення відповідності поміж результатами вирішення задач в частинах діалектично організованого цілого.
  Повний текст PDF - 701.088 Kb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Доценко С.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Доценко С. І. Принцип цілісної організації інтелектуальних систем / С. І. Доценко // Радіоелектронні і комп’ютерні системи. - 2019. - № 1. - С. 4–16. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/recs_2019_1_3.

    Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
    (cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  • Доценко Сергій Ілліч (1954–) (технічні науки)
  •   Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського