Наукова періодика України Радіоелектронні і комп’ютерні системи


Доценко С. І. 
Уроки кризи класичної кібернетики. Причини та сутність / С. І. Доценко // Радіоелектронні і комп’ютерні системи. - 2018. - № 4. - С. 4–16. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/recs_2018_4_3
Виконано аналіз причин і наслідків кризи класичної кібернетики створеної Н. Вінером і У. Р. Енбі. Н. Вінером показано, що основою кризи є виключення з розгляду процесу формування мети діяльності для фізіологічних і кібернетичних систем. Однак дослідження кризи класичної кібернетики проводяться з історичної точки зору. Думка Н. Вінера про роль мети діяльності кібернетичної системи в процесах управління не враховується. Увагу зосереджено на вивченні процесів управління і передачі інформації. Основним напрямком розвитку класичної кібернетики визначається подальший розвиток інформатики, а також нових кібернетик. При вивченні кризи класичної кібернетики не проводиться аналіз її вихідних гіпотез при формуванні принципів організації і самоорганізації. Виконано формування змісту зазначених понять і на їх основі зроблена спроба формування вихідних гіпотез організації фізіологічних і кібернетичних систем в їх "існуванні", а також самоорганізації в їх "діяльності". Показано, що і для принципу організації і для принципу самоорганізації в класичній кібернетиці не встановлено однозначного змісту. Показано також, що криза класичної кібернетики обумовлена кризою методології загальної теорії систем. Основний урок кризи класичної кібернетики полягає в тому, що саме мета діяльності, механізм формування якої було виведено за межі кібернетичної системи, виявилася фундаментальним фактором як для формування принципу організації системи в її існуванні так і для формування принципу її самоорганізації в діяльності. Тому класична кібернетика повинна перейти до дослідження інформаційно відкритих систем. Для пізнання механізму формування мети діяльності необхідно досліджувати механізм формування евристик в моделі природної нейронної мережі за аналогією з завданням самоорганізації на основі евристик для моделі перцептрону Розенблатта, яку розглядав А. Г. Івахненко. Для пізнання механізму зміни знака зворотного зв'язку необхідно дослідити архітектуру функціональної системи відповідно до теорії функціональних систем академіка П. К. Анохіна.
  Повний текст PDF - 432.65 Kb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Доценко С.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Доценко С. І. Уроки кризи класичної кібернетики. Причини та сутність / С. І. Доценко // Радіоелектронні і комп’ютерні системи. - 2018. - № 4. - С. 4–16. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/recs_2018_4_3.

    Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
    (cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  • Доценко Сергій Ілліч (1954–) (технічні науки)
  •   Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського