Наукова періодика України Проблеми і перспективи економіки та управління


Щурик М. 
Парадигма фінансового забезпечення земельних ресурсів аграрного сектора / М. Щурик // Проблеми і перспективи економіки та управління. - 2016. - № 2. - С. 279-288. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/ppeu_2016_2_37
Проаналізовано ретроспективу та сучасний стан фінансового забезпечення (ФЗ) земельних ресурсів (ЗР) вітчизняного аграрного сектору. Зазначено, що ринкові засади господарювання радикально змінили механізм фінансування землевласників і землекористувачів. Проаналізовано участь держави у ФЗ процесів використання, збереження, покращання й охорони сільськогосподарських угідь. Критично оцінено відсторонення держави і місцевих органів самоврядування від участі у процесах управління ЗР АПК. Запропоновано нові засади фінансування земельного фонду аграрного сектора, яким має передувати розроблення адекватної програми розвитку вітчизняного земельного господарства. Наведено якісно новий перелік напрямків ФЗ відтворення ЗР, в основу яких покладено показники збереження та покращання екології, розв'язання соціальних завдань, розвиток сільських критерій. Звернуто увагу на чинну асиметричність, яка стосується формування в сільському господарстві рослинницької та тваринницької сфер, порушення між ними збалансованості. Акцентовано увагу, що аграрна сфера, зокрема відтворення ЗР, буде успішним тоді, коли в Україні буде досягнута збалансованість у розвитку рослинництва й тваринництва. Обгрунтовано потребу інтенсифікації розвитку сільських територій як фундаменту, що забезпечуватиме розв'язаня демографічних проблем. Критично оцінено чинні засади дрібного приватного землеволодіння, яке призвело до негараздів, пов'язаних із погіршенням складу грунтів, зростанням забрудненості та засміченості земель, домінування особистих інтересів власників і користувачів земельних ділянок над суспільним. Зазначено, що в Україні донині відсутньою залишається інформація щодо якісного складу земель, на надмірне дрібноземелля, що унеможливлює проведення робіт щодо їх оцінювання. Запропоновано впорядкувати аграрний земельний фонд відповідно до вимог сучасності. При цьому важливу роль відведено державі, яка гарантує рівне право всіх громадян на користування ЗР. Офіційні статистичні дані твердо переконують і вказують на недоліки в їх організації. Досліджено державну підтримку фермерських господарств, яка грунтується на застарілих засадах і спрямовується на нарощування обсягів виробництва сільськогосподарської продукції. Наведено висновки та пропозиції, в яких запропоновано змінити механізм і критерії державного фінансування земельних угідь сільськогосподарських підприємств і ділянок господарств населення. При цьому запропоновано запровадити парадигмальні підходи фінансування, що успішно використовуються у багатьох країнах ЄС. Серед заходів головне місце відведено проведенню заходів деприватизації та реприватизації земель, які знаходяться у приватній власності громадян.
  Повний текст PDF - 382.564 Kb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Щурик М.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Щурик М. Парадигма фінансового забезпечення земельних ресурсів аграрного сектора / М. Щурик // Проблеми і перспективи економіки та управління. - 2016. - № 2. - С. 279-288. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/ppeu_2016_2_37.

    Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
    (cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  • Щурик Михайло Васильович (економічні науки)
  •   Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського