Наукова періодика України Фармацевтичний журнал


Шошміна О. В. 
Вивчення впливу допоміжних речовин на фармакотехнологічні властивості таблеток-ядер декскетопрофену / О. В. Шошміна, С. М. Гуреєва, Л. В. Вронська // Фармацевтичний журнал. - 2019. - № 1. - С. 53-63. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/pharmazh_2019_1_7
Серед групи нестероїдних протизапальних засобів виділяється діюча речовина декскетопрофену трометамол. Наведено його фармакологічні та фармакотехнологічні характеристики. Обгрунтовано доцільність використання методу вологої грануляції у разі розроблення таблеток з декскетопрофеном. Мета роботи - підібрати оптимальні допоміжні речовини для одержання якісного лікарського препарату. Допоміжні речовини було обрано і згруповано в 4 функціональні групи. Для планування експерименту використовували матрицю на основі гіпер-греко-латинського паралелепіпеда. Таблетки виготовляли за методом вологої грануляції. Вплив допоміжних речовин на гранулят, масу для таблетування і таблетки-ядра вивчали за такими показниками: втрата в масі під час висушування грануляту, насипна густина таблетної маси, стійкість до роздавлювання, стираність, розпадання. Експериментальні дані піддавали статистичній обробці за методом дисперсійного аналізу. Результати виражали за допомогою ранжованих рядів переваг та стовпчикових діаграм. Наведено результати вивчення впливу допоміжних речовин із груп наповнювачів, розпушувачів, ковзких, зв'язуючих речовин на показники якості грануляту, маси для таблетування і таблеток-ядер. Результати дослідження свідчать, що на втрату в масі під час висушування найбільше впливають наповнювачі. Якість таблетної маси більше залежить від використаного розчину для зволоження, тому природа зв'язуючої речовини і спосіб зволоження мають визначальний вплив на насипну густину маси для таблетування. Найбільш значимий вплив на стійкість до роздавлювання таблеток-ядер справляють наповнювачі. Міцність таблеток-ядер декскетопрофену характеризує показник стиранність, лідируючу позицію за впливом на який займає група розпушувачів, а саме суміш натрію крохмальгліколяту та крохмалю прежелатинізованого. На розпадання найбільш суттєво впливає зв'язуюча речовина і спосіб зволоження. Узагальнені результати дослідження показали, що з вивчених чотирьох груп допоміжних речовин виявляються "лідери" за впливом на той чи інший технологічний показник грануляту, таблетної маси і таблеток-ядер. У результаті виконаних експериментів підібрано допоміжні речовини під час розроблення складу таблеток-ядер, а також досліджено їх вплив на фармакотехнологічні показники. Відібрано допоміжні речовини для подальшої оптимізацїї складу таблеток із декскетопрофеном, а саме: МКЦ 102, суміш натрію крахмальгліколяту і крохмалю прежелатинізованого, крохмаль кукурудзяний і використання як зволожувача 40 %-го розчину декскетопрофену трометамолу.
  Повний текст PDF - 518.446 Kb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Шошміна О.
  • Гуреєва С.
  • Вронська Л.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Шошміна О. В. Вивчення впливу допоміжних речовин на фармакотехнологічні властивості таблеток-ядер декскетопрофену / О. В. Шошміна, С. М. Гуреєва, Л. В. Вронська // Фармацевтичний журнал. - 2019. - № 1. - С. 53-63. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/pharmazh_2019_1_7.

    Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
    (cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  • Гуреєва Світлана Миколаївна (фармацевтичні науки)
  • Вронська Людмила Вікторівна (хімічні науки)
  •   Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського