Наукова періодика України Фармацевтичний журнал


Соловйов С. О. 
Біоінформаційний аналіз ефективності ротавірусних вакцин / С. О. Соловйов, І. В. Дзюблик, В. В. Трохимчук // Фармацевтичний журнал. - 2018. - № 5-6. - С. 97-104. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/pharmazh_2018_5-6_12
Низка досліджень свідчить, що саме віруси спричиняють від 25 до 60 % випадків гострих кишкових інфекцій (ГКІ), серед яких ротавірусам належить провідна роль у структурі дитячих ГКІ вірусної етіології. Відповідно до рекомендацій ВООЗ вакцинація проти ротавірусної інфекції (РВІ) має бути включена до національної програми імунізації. У зв'язку з різноманіттям циркулюючих генотипів ротавірусів актуальним залишається питання ефективності вакцинопрофілактики РВІ з огляду на динаміку молекулярно-генетичного спектра збудників РВІ в часі. Мета дослідження - моделювання динаміки молекулярно-генетичного спектра збудників РВІ та проведення біоінформаційного аналізу ефективності ротавірусної вакцини. Об'єкт аналізу - результати молекулярно-епідеміологічних досліджень РВІ в м. Київ, проведених з 2007 по 2015 рр. Моделювання динаміки молекулярно-генотичного спектра проводили за допомогою марківської моделі, яка передбачала заміщення з часом часток молекулярно-генетичного спектра ротавірусів іншими відповідно до гомології з вакцинним штамом: гомологія за обома G- та P-генотипами, гомологія за G-генотипом, гомологія за Р-генотипом, відсутня гомологія за обома G- та P-генотипами. Метод розрахунку ефективності ротавірусної вакцини грунтувався на даних клінічних спостережень ефективності вакцини, де було показано різний ступінь її ефективності проти тяжкого гастроентериту, спричиненого ротавірусами з різними генотипами. Частки кожної групи в загальній циркуляції генотипів приймалися як ваги ступеню гомології стосовно вакцинного штаму, а ефективність вакцини проти штамів певної групи гомології було одержано з даних клінічних спостережень. Результати аналізу на основі побудованих кривих розподілу молекулярно-генетичного спектра ротавірусів по відношенню до вакцинного штаму у м. Київ свідчать, що незважаючи на спостережну динаміку молекулярно-генетичного спектра збудників РВІ, очікувана генотип-специфічна ефективність ротавірусної вакцини буде сталою зі значенням 0,835 або 83,5 % проти ротавірусного гастроентериту з тяжкістю за шкалою Vesikari >> 11 балів. Запропоновано математичну модель для прогнозування динаміки молекулярно-генетичного спектра ротавірусів з огляду на гомологію генотипів збудників РВІ по відношенню до вакцинного штаму. За даними молекулярно-епідеміологічних досліджень ротавірусів в м. Київ визначено параметри запропонованої математичної моделі, а на її основі - динаміку молекулярно-генетичного спектра збудників РВІ. З використанням математичного моделювання визначено очікувану генотип-специфічну ефективність ротавірусної вакцини на прикладі м. Київ.
  Повний текст PDF - 443.978 Kb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Соловйов С.
  • Дзюблик І.
  • Трохимчук В.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Соловйов С. О. Біоінформаційний аналіз ефективності ротавірусних вакцин / С. О. Соловйов, І. В. Дзюблик, В. В. Трохимчук // Фармацевтичний журнал. - 2018. - № 5-6. - С. 97-104. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/pharmazh_2018_5-6_12.

    Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
    (cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  • Соловйов Сергій Олександрович (медичні науки)
  • Трохимчук В'ячеслав Вікторович (фармацевтичні науки)
  • Трохимчук Віктор Васильович (1955–) (фармацевтичні науки)
  •   Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського