Наукова періодика України Український журнал Перинатологія і Педіатрія


Антипкін Ю. Г. 
Мітохондріальні захворювання, викликані мутаціями гена POLG: проблеми диференційної діагностики / Ю. Г. Антипкін, Л. Г. Кирилова, О. О. Мірошников, О. О. Юзва, Л. І. Ткачук // Перинатология и педиатрия. - 2019. - № 2. - С. 58-66. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/perynatology_2019_2_12
Наведено огляд сучасних даних літератури стосовно мітохондріальних захворювань, пов'язаних із мутаціями гена POLG. Захворювання цієї групи мають різноманітні та неспецифічні клінічні прояви, що ускладнює їх діагностику. Такі захворювання можуть розвиватися внаслідок мутацій у власному ДНК мітохондрій або ядерних генах клітини, мають схожі клінічні прояви, однак різняться за тяжкістю перебігу та прогнозом. Дебют цих захворювань може відбуватися у віковому діапазоні від раннього дитинства до дорослого віку. Нами систематизовано сучасні уявлення про етіологію, патогенез, клініко-діагностичну характеристику та напрями лікування мітохондріальних захворювань. Наведено клінічне спостереження з власного досвіду діагностики мітохондріальної нейрогастроінтестинальної енцефалопатії, що є нетиповим проявом мутацій даного гену, проте має місце в рідкісних випадках. У наведеному нами клінічному випадку, незважаючи на підвищення трансаміназ у пацієнта в анамнезі, у подальшому не виявлялося ураження печінки, характерне для синдрому Альперса. Також у дитини не розвинулися катастрофічні резистентні до терапії епілептичні припадки, проте відмічався порівняно м'який перебіг епілептичної енцефалопатії. Натомість, у клініці домінувало рецидивне блювання, втрата ваги, відмова від вживання їжі та ознаки дисфункції шлунково-кишкового тракту за даними інструментальних обстежень. Вирішальне значення для встановлення діагнозу в цьому випадку мало молекулярно-генетичне дослідження. На нашу думку, лікарі педіатричного профілю мають проявляти певну настороженість та своєчасно спрямовувати до дитячого невролога дітей з підозрою на мітохондріальні захворювання. З огляду на трагічний прогноз деяких захворювань цієї групи, помилки у встановленні діагнозу неприпустимі. Точний діагноз має бути встановлений якнайраніше. На сьогоднішній це можливо лише за допомогою нейрорадіологічних і молекулярно-генетичних методів.
  Повний текст PDF - 185.493 Kb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Антипкін Ю.
  • Кирилова Л.
  • Мірошников О.
  • Юзва О.
  • Ткачук Л.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Антипкін Ю. Г. Мітохондріальні захворювання, викликані мутаціями гена POLG: проблеми диференційної діагностики / Ю. Г. Антипкін, Л. Г. Кирилова, О. О. Мірошников, О. О. Юзва, Л. І. Ткачук // Перинатология и педиатрия. - 2019. - № 2. - С. 58-66. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/perynatology_2019_2_12.

    Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
    (cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  • Антипкін Юрій Геннадійович (1950–) (медичні науки)
  • Кирилова Людмила Григорівна (медичні науки)
  • Мірошников Олександр Олександрович (медичні науки)
  • Юзва Олександр Олександрович (медичні науки)
  • Ткачук Людмила Іванівна (медичні науки)
  •   Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського