Наукова періодика України Український журнал Перинатологія і Педіатрія


Гайдучик Г. А. 
Характеристика спектра сенсибілізації дітей раннього віку з гастроінтестинальною харчовою алергією та коморбідними алергічними захворюваннями / Г. А. Гайдучик // Перинатология и педиатрия. - 2019. - № 1. - С. 58-62. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/perynatology_2019_1_11
Визначено спектр сенсибілізації в 146 дітей раннього віку з гастроінтестинальною харчовою алергією шляхом виявлення алергенспецифічних IgE до харчових, побутових, пилкових, грибкових алергенів методом ImmunoCAP, проведення шкірних приктестів із харчовими та неінфекційними алергенами. Визначення специфічних IgE-антитіл у сироватці крові дітей із гастроінтестинальною харчовою алергією виявило сенсибілізацію до білків коров'ячого молока (72,6 %), пшениці (44,5 %), яєчного білка (30,8 %), сої (3,4 %), кліщів домашнього пилу (7,5 %) та епідермісу тварин (лупа кота - 6,8 %, собаки - 6,2 %). За результатами шкірних прик-тестів, найчастіше зустрічалася сенсибілізація до пилку берези - у 12 (38,7 %), кліщів домашнього пилу (22,6 %) та грибка Alternaria (22,6 %), що свідчить про прогресію атопічного маршу. Також відмічалася сенсибілізація до пилку полину (12,9 %), амброзії (12,9 %), тимофіївки (19,3 %), грибка Cladosporium (6,4 %) та епідермісу тварин (кота - 16,1 %, а собаки - 12,9 %). Спостерігалися підвищені рівні загального IgE та еозинофільного катіонного білка в сироватці крові обстежених пацієнтів. Виявлялася висока частота коморбідних алергічних захворювань (атопічного дерматиту - 72,6 %, алергічного риніту - 6,8 %, бронхіальної астми - 5,5 %) у дітей із гастроінтестинальною харчовою алергією. Висновки: у дітей раннього віку з гастроінтестинальною харчовою алергією виявлялася полівалентна сенсибілізація та висока частота коморбідних алергічних захворювань (атопічний дерматит, алергічний риніт та астма), що свідчить про IgE-опосередковані механізми розвитку та прогресію атопічного маршу в ранньому дитинстві. Серед харчових алергенів у дітей найчастіше визначалася сенсибілізація до білків коров'ячого молока (72,6 %), пшениці (44,5 %) та яєчного білка (30,8 %), а виявлена сенсибілізація до побутових, пилкових та грибкових алергенів в обстежених дітей потребує молекулярної (компонентної) алергодіагностики для визначення перспектив призначення алергенспецифічної імунотерапії.
  Повний текст PDF - 112.275 Kb    Зміст випуску     Цитування публікації

Цитованість авторів публікації:
  • Гайдучик Г.

  • Бібліографічний опис для цитування:

    Гайдучик Г. А. Характеристика спектра сенсибілізації дітей раннього віку з гастроінтестинальною харчовою алергією та коморбідними алергічними захворюваннями / Г. А. Гайдучик // Перинатология и педиатрия. - 2019. - № 1. - С. 58-62. - Режим доступу: http://nbuv.gov.ua/UJRN/perynatology_2019_1_11.

    Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
    (cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  • Гайдучик Галина Андріївна (медичні науки)
  •   Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
     
    Відділ інформаційно-комунікаційних технологій
    Пам`ятка користувача

    Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського